تبلیغات
قصرقندهیت - مطالب اسفند 1392
 
قصرقندهیت
هیت شهر زیبای من
درباره وبلاگ


موضوعات مرتبط با فرهنگ وادبیات بلوچ و تاریخ بلوچستان آهنگ بلوچی وشعربلوچی و معرفی دهستان هیت و شهرستان قصرقند و توانمندیها وقابلیتها و استعدادهای آن در زمینه ها وعرصه های مختلف از اهداف این وبلاگ میباشد و همچنین سعی مینماییم اخبار ورویدادهاو مشکلات مردم دهستان هیت و روستاهای اطراف را اطلاع رسانی کنیم اینجانب عبیدالله باشنده مدیر وبلاگ (قصرقند هیت)از مردم شریف و محترم دهستان هیت وشهرستان قصرقند درخواست دارد تا هر نوع رویداد ی را که لازم به اطلاع رسانی می باشد به ایمیل obid_bash@yahoo.com ارسال نمایید . این وبلاگ مطابق قوانین مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت دارد

مدیر وبلاگ : عبیدالله باشنده
مطالب اخیر
مصدق ریسی دهیار دهستان هیت از شهرستان قصرقند گفتند :دهستان هیت دارای جاذبه های توریستی و گردشگری بسیار زیادی می باشد و طبیعت بکر و زیبایی دارد که همه ساله بازدید کنندگان زیادی ار آن دیدن می کننداز جمله چشمه های آب معدنی  طبیعی بیستک واقع در پایکوه میر کوه دهستان هیت که در آب        در مانی امراضی جون کلیه و مثانه و مجاری دفع ادرارو بیماری های پوستی  توسط مردم منطقه استفاده  می شود و چشمه آب بسیار شیرین (کمبک) و طبیعت بکر اطراف آن ،منطقه صخره های تلاران و جنگل ذی رود و بستر پر آب رو دخانه و آبگیر های طبیعی -صد ها هکتار باغ انبه و مر کبا ت  و شکوفه وگل دهی انها متناسب با ورود مهمانان محترم  نوروزی و مهمان نوازی مردم  شریف و بسیار مهربان و با فرهنگ دهستان هیت و وجود آثار باستانی با قدمتی دیرینه شامل دو قلعه تاریخی و قنات بزرگ هیت به طول بیش از دو کیلومتر و گورستانهای بسیار قدیمی و ماقبل تاریخ ،نخلستان و مزارع ،پرورش گا های زنبور عسل و صنایع دستی و سورن دوزی ،ایشان گفتند دهیاری دهستان هیت آماده است تا میز بانی و راهنما یی و همکاری های لازم را با مهمانان استانی و  شهرستانی را انجام دهد  و آرزوی سفری  خوش و خاطری خوب برای تمام عزیران و مراجعین در ایام نوروز را داریم.

  

.

   http://www.uploadax.com/images/04910567737394128990.jpg

  


 
نوع مطلب : دهستان هیت، قصرقند، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


اولین‌ فرماندار زن‌ در‌ سیستان‌ و بلوچستان

                                                                     

حق گو /  حضور زنان در پست های مهم و مدیریتی استان سیستان و بلوچستان، بیشتر می شود. پس از سامیه بلوچ زنی که لقب اولین شهردار زن این استان را گرفته است، حالا سه زن دیگر روی صندلی های مدیریت این استان نشسته اند.

مجله مهر: سامیه بلوچ زهی، سنت شکنی کرد و به عنوان اولین شهردار زن مجرد و اهل سنت مطرح شد. او که حالا شهردار کلات است ، می گوید:«من زن بلوچی هستم که طلسم مدیریت در شهر خود را شکستم و تنها امیدم داشتن شهری سبز و آسمانی آبی است.»

گویا شکستن طلسم مدیریتی خیلی زود زن های دیگر را هم وارد کارهای مدیریتی این استان کرده و با صدور حکمی از سوی وزیر کشور، «زهرا اربابی» به سمت معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار سیستان و بلوچستان منصوب شده است.

غیر از زهرا اربابی، بنا به پیشنهاد استاندار سیستان و بلوچستان «حمیرا ریگی» هم به عنوان فرماندار شهرستان قصرقند در جنوب استان و «معصومه پرندوار» به عنوان فرماندار شهرستان مرزی هامون در شمال استان سیستان و بلوچستان منصوب شده اند که البته ریگی پیش از این هم بخشداری چابهار را تجربه کرده بود.

زهرا اربابی که دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی واحد علوم تحقیقات تهران است، تنها مسوول زن ستاد انتخاباتی دکتر روحانی بود و پیش از آن هم در دوره های مختلف انتخابات مسئولیت هایی چون مسئول کمیته بانوان سومین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهرو روستا در ستاد ائتلاف اصلاح طلبان و عضو هیئت بازرسی هفتمین دوره انتخابات مجلس شورای استان را برعهده داشت و از سال 84 هم رئیس تشکیلات حزب اعتدال وتوسعه استان سیستان و بلوچستان بوده است.

اربابی معتقد است که حضور بانوان در عرصه های اجتماعی سیاسی این استان چندان هم کم نبوده و می گوید:«در نیکشهر یک خانم عضو شورای شهر داریم. در زابل، در سراوان خانم هایی هستند که عضور شورای شهر هستند و البته شهردار سرباز، یک خانم سنی مذهب بلوچ هستند.در زاهدان شرایط برای فعالیت خانم ها مساعدتر شده است برای مثال مدیر کل آموزش و پرورش دو خانم را به عنوان معاونین خود انتخاب کرده است.البته این که چرا تا الان حضور خانم ها در عرصه فعالیت های اجتماعی و سیاسی کم رنگ بوده است برمی گردد به اینکه زنان هنوز خودشان را باور ندارند.»

حمیرا ریگی هم مانند سامیه بلوچی یک لقب اولین را با خود دارد؛ اولین بخشدار زن استان سیستان و بلوچستان. او که فیزیوتراپیست است و تجربه مدیریتی در سازمان بهزیستی و بخشداری چابهار را دارد، از سال 80 تا 85 ، بخشدار چابهار بود و می گویند با لباس محلی زنان بلوچ، با وجود بارداری تمام نقاط مرزی حوزه استحفاظی و مدیریتی خود را سرکشی می کرد و حالا هم باید به عنوان فرماندار شهرستان قصرقند فعالیت کند.

او می گوید:«حضور یک زن در پست سیاسی آن هم در استانی که تعصبات مذهبی و قومی داشت در ابتدا خیلی سخت به نظر می رسید. تصور عموم هم بر این بود که کار یک زن در این مقام بسیار سخت و دشوار است. اما تجربه من چیز دیگری بود. اوایل کمی تنش و یا اختلاف نظرهایی با بسیاری از مردم و حتی روحانیون مذهبی وجود داشت، اما بعد از مدت کوتاهی، آنها جز حامیان من شدند و در پیشبرد کارها و برنامه هایم به من خیلی کمک کردند.»

معصومه پرند وار هم که قرار است از این به بعد فرماندار شهرستان هامون باشد، فوق لیسانس برنامه شهری داشته و 14 سال کارمند استانداری سیستان و بلوچستان بوده است.او از سوی استاندار سیستان و بلوچستان به عنوان اولین فرماندار زن کابینه یازدهم انتخاب شد.

آمارها نشان می دهد که تنها 16 درصد از مدیران، مقامات عالی رتبه و قانونگذاران سیستان و بلوچستان را زنان تشکیل می دهند. در رده شغلی «قانونگذاران، مقامات عالی رتبه و مدیران» مرکز آمار ایران گزارش داده است که در این استان 9 هزار و 137 نفر شاغل هستند که از این تعداد یک هزار و 379 نفر آنان را زنان تشکیل می دهند و این در حالی است که فقط 136 نفر از این تعداد در روستاها مشغولند.

البته پیش از این زنانی چون «حلیمه عالی» هم بودند که به عنوان نخستین زن اهل سیستان و بلوچستان وارد مجلس شد اما به نظر می رسد قرار است این روند و آمار تغییر کرده و زن ها مشاغل بیشتری را در اختیار بگیرند تا شاید سیستان و بلوچستان با وجود همه مشکلات و محرومیت هایش راه تازه ای را آغاز کند.


نوع مطلب : قصرقند، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
[http://www.aparat.com/v/YxSwa]

موسیقی دهل وساز وسورنا ی شهرستان قصرقند یکی از قدیمی ترین نوع ساز وموسیقی بلوجی می باشد که قدمت آن به بیش از چند صد سال میرسد و خواستگاه بومی آن شهرستان قصرقند است .این ساز هم اکنون طرفداران بسیار زیادی دارد واساتید سورنای آن بسیار کم وانگشت شمار می باشند و توجه بیشتر مسولین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان قصرقند ونیکشهر نسبت به حفظ موسیقی اصیل و آداب و رسوم سنتی و بومی را می طلبد

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
روز پنجشنبه مورخ 92/12/8 جلسه شورای اسلامی شهرستان قصرقند با حضور اعضای محترم بخش های تابعه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید در سالن کنفرانس فرمانداری  تشکیل گردید که محور اصلی مباحث در خصوص توزیع نا عادلانه آرد روستایی و شهری  بر اساس پوشش جمعیتی روستاهای شهرستان و عدم تخصیص سهمیه آرد بر اساس آمار واقعی جمعیتی  از جانب دستگاه های زیربط بحث و تبادل نظر و تصمیم گیری شد آقای عبدالله ریسی رئیس شورای اسلامی  شهرستان گفتند سرانه آرد هر نفر در شهرستان قصرقند 7/5 کیلو گرم است که مقدار دریافتی روستائیان در اکثر بخشها به زیر 3 کیلو گرم می رسد و فقط نانوایی های مرکز شهر آرد سهمیه  را کامل در یافت می کنند و مشاهده می شود مردم محترم روستاهای شهرستان قصرقند در تامین آراد مورد نیاز خانواده که غالب قوت آنها است با مشکل جدی مواجه هستند و اکثر ارد خود را به صورت آزاد و با نر خ بالا و گاهی با دوبرابر نرخ واقعی خریداری می کنند.این در حالی است که در برخی از شهرستان های همجوار سهمیه آرد 9 تا 8/5 کیلو گرم می باشد و به طور کامل به انها تحویل می گردد.در این جلسه مصوب گردید دستگاهای اجرایی، تخصیص  و توزیع ،بر اساس  سهمیه سرانه موجود ،آرد را بین روستائیان توزیع نمایند .همچنین در این جلسه موضوع بودجه شورای شهرستان پس از بحث وتبادل نظر توسط اعضای محترم به تصویب رسید و جهت تخصیص به استانداری ارسال می گرددنوع مطلب : قصرقند، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 Online User
از ما در گوگل حمایت کنید