تبلیغات
قصرقندهیت - مطالب خرداد 1393
 
قصرقندهیت
هیت شهر زیبای من
درباره وبلاگ


موضوعات مرتبط با فرهنگ وادبیات بلوچ و تاریخ بلوچستان آهنگ بلوچی وشعربلوچی و معرفی دهستان هیت و شهرستان قصرقند و توانمندیها وقابلیتها و استعدادهای آن در زمینه ها وعرصه های مختلف از اهداف این وبلاگ میباشد و همچنین سعی مینماییم اخبار ورویدادهاو مشکلات مردم دهستان هیت و روستاهای اطراف را اطلاع رسانی کنیم اینجانب عبیدالله باشنده مدیر وبلاگ (قصرقند هیت)از مردم شریف و محترم دهستان هیت وشهرستان قصرقند درخواست دارد تا هر نوع رویداد ی را که لازم به اطلاع رسانی می باشد به ایمیل obid_bash@yahoo.com ارسال نمایید . این وبلاگ مطابق قوانین مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت دارد

مدیر وبلاگ : عبیدالله باشنده
مطالب اخیر

بی شناسنامه ها در سیستان و بلوچستان هویت می خواهند
شماری از خانوارهای روستایی مناطق دورافتاده و سخت گذر جنوب سیستان و بلوچستان به دلیل برخی مشکلات هیچگاه موفق به دریافت شناسنامه و سجل هویتی نشده اند براین اساس از هر نوع امکانات عمومی و خدمات دولتی بی بهره اند.


به گزارش گروه اعزامی خبرگزاری جمهوری اسلامی این افراد همچنین در زمره معدود افرادی هستند که علیرغم نیاز شدید مالی و در نهایت فقر هیچگاه موفق به دریافت یارانه نقدی نیز نشدند در حالیکه اساس اجرای این طرح حمایت از نیازمندان واقعی جامعه بوده است.

در این رابطه بخشدار بنت از توابع شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: شماری از اهالی این بخش که برخی بالای 40 تا 50 سال سال سن دارند، هنوز شناسنامه ندارند.

ˈفرامرز دانشˈ اظهار کرد: چند هزار نفر در استان سیستان و
بلوچستان فاقد شناسنامه هستند که از این تعداد دست کم 500 نفر در دهستان توتان و مُهمدان از توابع بخش بنت در پایین ترین سطح استاندارد، زندگی می کنند.

وی بیان داشت: طی دهه های گذشته به دلایلی همچون نبود نمایندگی ثبت احوال در محل، دوری از مرکز شهرستان و فقدان راه ارتباطی مناسب، بی سوادی و ناآگاهی از مزایای شناسنامه، زایمان در منزل یا بیابان، کمبود درآمد و مشکلات دیگر این افراد موفق به دریافت شناسنامه نشده اند.

وی افزود: افراد فاقد شناسنامه در بخش بنت از انواع خدمات عمومی نظیر دریافت یارانه، بیمه درمانی، حساب بانکی، دریافت انشعاب آب، برق، تلفن و سایر موارد محرومند و حتی نمی توانند سفر کنند.

بخشدار بنت با تصریح بر اینکه مسوولان ذیربط باید با حساسیت بیشتری موضوع فاقدان شناسنامه را رسیدگی کنند، خواستار راه اندازی نمایندگی مستقل ثبت احوال در این بخش جنوبی سیستان و بلوچستان برای تسهیل در کار مردم و ارائه مناسب خدمات عمومی شد.

وی اظهار کرد: اهالی دهستان توتان و مهمدان بویژه فاقدین شناسنامه در وضعیت بد معیشتی زندگی می کنند بطوریکه دچار سوء تغذیه شده و به سبب کمبود ویتامین ها مبتلا به شب کوری هستند اگرچه با تلاش بسیج جامعه پزشکی تعدادی از آنها درمان شده اند.

وی بیان داشت: در حالی این افراد در نهایت آسیب پذیری می بایست تحت پوشش نهادهای حمایتی از جمله بهزیستی و کمیته امداد قرار گیرند متاسفانه حتی از دریافت یارانه نقدی نیز محرومند.

وی گفت: شاید در قرن بیست و یکم زندگی افرادی از این نوع برای عموم مردم باور پذیر نباشد اما باید اذعان کرد فاقدین شناسنامه به روش انسانهای اولیه زندگی کرده و در بیابان به دور از هر نوع امکانات و خدمات زیست می کنند.

همچنین ˈمحمد شاهوزاییˈ بخشدار ˈتَلنگˈ از توابع شهرستان قصرقند به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه فاقدین شناسنامه بی سواد بوده و به حق و حقوق خود آگاه نیستند و حتی اطلاعات چندانی از دنیای اطراف خود ندارند بطور مثال اهالی روستایی ˈگواجوییکˈ از توابع این بخش که صددرصد بی سواد و فاقد شناسنامه هستند، تصور می کنند روستای مجاور آنها (شارَک) شهرستان است.

همچنین ˈابراهیم جامیˈ رییس اداره ثبت احوال شهرستان نیکشهر به خبرنگار ایرنا گفت: یکی از بزرگترین مشکلات برای تشخیص هویت فاقدین شناسنامه نبود آزمایشگاه تشخیص دی. ان. ای در سطح شهرستان و حتی منطقه جنوب سیستان و بلوچستان است که باید هویت اصلی فاقدین شناسنامه را مشخص کند.

خبرنگار ایرنا در رابطه با دلیل طولانی شدن روند ارائه شناسنامه به افراد بی هویت نظر مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان را جویا شد که وی در پاسخ گفت: برای حدود چهار هزار و 500 نفر افراد فاقد شناسنامه در سطح استان اقدامات لازم از جمله اخذ مدارک، تکمیل فرم پرسشنامه، انگشت نگاری و تعیین سن انجام شده است.

ˈرضا راحت دهمردهˈ افزود: پرونده این افراد برای انجام استعلامات در رابطه با تایید هویت و تابعیت به مراجع ذیصلاح و شورای تامین استان ارسال شده و در صورت تایید هویت و تابعیت این افراد از سوی این مراجع، در کمترین زمان ممکن نسبت به صدور شناسنامه اقدام خواهد شد.

وی با بیان اینکه افراد فاقد شناسنامه باید ایرانی بودن خود را با سند و مدرک ثابت کنند، گفت: بر اساس قانون و دستورالعمل، وظیفه ثبت احوال تشکیل پرونده برای افراد فاقد شناسنامه و مشکوک تابعین است اما بررسی میدانی در رابطه با مشخص شدن هویت و تابعیت این افراد از طریق مراجع ذیصلاح قابل انجام است.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان افزود: بر اساس آمار به طور متوسط در هر سال هزار مورد از پرونده های فاقدان شناسنامه در شورای تامین استان تعیین تکلیف می شود.

راحت دهمرده ادامه داد: از سال 74 تاکنون 14 هزار پرونده فاقدان شناسنامه و مشکوک تابعین در شورای تامین سیستان و بلوچستان تعیین تکلیف شده است.

وی با یادآوری وجود 350 پرونده برای مشکوک تابعین (افراد با تابعیت مشکل دار دارای شناسنامه) در سیستان و بلوچستان، تاکید کرد: با دستور اکید استاندار به مراجع ذیصلاح تا پایان امسال باید پرونده تمام فاقدان شناسنامه و مشکوک تابعین استان تعیین تکلیف شود.

گزارش تصویری فاقدین شناسنامه در دهستان ˈتوتان و مُهمدانˈ از توابع بخش بنت شهرستان نیکشهر و روستایی ˈگواجوییکˈ از توابع شهرستان قصرقند در صفحه عکس ایرنا قابل دیدن است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


خیرین اندیشه ساز شهرستان قصرقند با حضور دکتر زروقی معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پر ورش استان سیستان و بلو چستان گر دهم آمدند آقای زروقی در این گرد همایی  با توجه به مشکلات آموزشی و مکانهای آموزشی و اعتباراتی که در طول سی سال اخیر از دولت برای مناطق سیستان و بلو چستان جذب شده است را در جهت تعالی و شکوفایی رشد آموزشی و فرهنگی را مغتنم شمرد اما این امکانات را نا کافی برای توسعه آموزشی ندانسته و گفتند با توجه به تمام تلاش های انجام شده همچنان استان سیسنان و بلوچستان رتبه نخست را در دانش آموزان بازمانده از تحصیل به خود اختصاص داده است واین جای بسی تاسف دارد  . تشکیل انجمن خیرین اندیشه ساز که هدف اصلی آن کمک به دانش آموزان بازمانده از تحصیل و به خصوص ترک تحصیل خواهران و کاهش آمار ترک تحصیل با استفاده از منابع کمک های مردمی و فرهنگ سازی عمومی در جامعه است می تواند بازوی توانمند آموزش و پرورش در تحقق این مهم باشد
عکس۰۳۰۸.jpg
در این جلسه عبدالمجید تاجی رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان قصرقند از حضور خیرین و همکاری مستمر انان با اهداف آموزش و پرورش تقدیر نمودند و گزارش هایی را که خیریین شهرستان قصرقند در جهت پیشبرد اهداف آموزش و پرورش در دو سال اخیر تصدی ریاست ایشان با وی  همگام بوده اند ارایه نمودند .

مولوی فضل الله رئیسی امام جمعه ساربوک در این گرد همایی به نقش بی بدیل آموزش و پرورش و حوزه های علمیه در رشد شخصیت و تادیب کو دکان اشاره نمودند . وکمک به انجمن های آموزشی و تشکل های اجتماعی را دارای اجر بسیار فراوان دانستند

مهندس سهویی معاون فرماندار شهرستان قصرقند نیز بیان داشتند مگر قرار است تا ابد دراستان سیستان وبلوچستان در زمینه رشد آموزشی و فرهنگی مقام آخر را در کشور داشته باشیم و نباید برای برون رفت و ارتقائ روند کنونی استارت های این چنینی مانند انجمن خیرین و متفکرین شکل بگیرد تا در کنار نهاد هاد دولتی راهگشای بسیاری از موانع موجود برای و ضعیت فعلی باشد .کمک ،همکاری و خواست مردم و فرهنگ سازی عمومی میتواند در اینده وضعیت آموزشی مناطق ما را متحول سازد
نوع مطلب : قصرقند، 
برچسب ها : دکتر زروقی معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پر ورش استان سیستان و بلو چستان، خیرین اندیشه ساز شهرستان قصرقند، مهندس سهویی معاون فرماندار شهرستان قصرقند، عبدالمجید تاجی رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان قصرقند،
لینک های مرتبط :

ˈاسحق کمانیˈ به عنوان نخستین مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان قصرقند منصوب شد.

 

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) سیستان و بلوچستان در این مراسم گفت: رویکرد کمیته امداد اولویت خدمت در مناطق محروم تر است و توانمندی افراد، ریشه کنی فقر و علل و عوامل وجود آن و تقویت تفکر معنوی مورد تاکید قرآن کریم از مهمترین رویکردهای این نهاد است.

وی اظهار داشت: فقر موجود در جامعه ریشه فرهنگی دارند و اگر انس با قرآن و تاسی از سیره حضرت محمد (ص) وبزرگان دین الگو قرار گیرد مشکلات ما حل خواهد شد. 

وی گفت: کمیته امداد سیستان و بلوچستان آمادگی دارد در حد اعتبارات مالی و توانمندی خود حامی خانواده های زیرپوشش، دانش آموزان و دانشجویان آنان، اشتغال، ازدواج جوانان و دیگر خدمات فرهنگی و آموزشی باشد.

فرماندار قصرقند نیز در این مراسم گفت: کمیته امداد امام خمینی(ره) از برکت وجود حضرت امام و انقلاب اسلامی شکل گرفت و امروز توانسته به یکی از بزرگترین نهادهای حمایتی نیازمندان جامعه تبدیل شود.

ˈحمیرا ریگیˈ ابراز امیدواری کرد: با درایت و برنامه ریزی مدیران شهرستانی و استانی کمیته امداد شاهد تغییر و تحول در حوزه معیشت مردم بویژه اقشار نیازمند و همچنین توسعه شهرستان باشیم. 

وی گفت: هدف نهایی کمیته امداد امام خمینی (ره) شناسایی و کمک رسانی به نیازمندان است که در 30سال گذشته به وظیفه خود به نحو احسن عمل کرده است. 

فرماندار قصرقد افزود: از کمیته امداد ایجاد تغییر و تحول در شهرستان قصرقند و سرمایه گذاری در بخشهای مختلف آن را انتظار داریم. 

درحاشیه این مراسم نمایشگاهی از توانمندی های مددجویان قصرقند در رشته های سفالگری، صنایع دستی و آهنگری برپا شد.

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) سیستان و بلوچستان در این مراسم ضمن معرفی ˈاسحاق کمانیˈ به عنوان نخستین مدیر کمیته امداد قصرقند، از تلاش های ˈخیرمحمد ریسیˈ رییس سابق شاخه کمیته امداد امام خمینی(ره) قصرقند تجلیل و وی را به عنوان قائم مقام مدیر کمیته امداد این شهرستان معرفی شد.

به گزارش ایرنا، شهرستان تازه تاسیس قصرقند تا چندی پیش فاقد اداره مستقل کمیته امداد بود و شاخه ای از کمیته امداد نیکشهر در آن فعالیت می کرد

نوع مطلب : قصرقند، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 20 خرداد 1393 :: نویسنده : نوید ریسی

هرسال با رسیدن خرداد ماه مردم روستای هیت و روستا های حومه شهرستان قصرقند شروع به در ست کردن ترشی انبه کال (نارس) می کنند.
این ترشی به روش های مختلفی درست می شود :
انبه های کال را به چندین قطعه میکنن وبا آب نمک وزرد چوبه  زیر آفتاب قرار میدهند یا روی حرارت آتش و بالاخره رنگ سبز انبه از بین رفته و بعد به آن ادویه های مختلفی زده و در بعضی از ترشیها هم از هویج و گوجه سبز استفاده می شود.
وبعد  آن را در سرکه یا روغن یا مخلوطی از سرکه و روغن قرار می دهند تا ماندگار شود و به زودی گندیده نشود.و آن را در ظرفهای مخصوص قرار می دهند و موقع مصرف نباید دست به داخل ظرف ترشی ها زد وبا یه قاشق یا هروسیله ای که مناسب باشد استفاده کنیم.
میتوانیم این ترشی ها را در محیط های سرد یا در هوای معمولی منزل قرار بدهیم و تا مدت زیادی میتوانیم استفاده کنیم و مدت ماندگاری آن به صورت سالم بین 1تا 2 سال است.
نکته مهم :

 برای درست کردن این ترشی حتما باید از دستکش استفاده کنید زیر فلفل های بوداده شده بسیار تند بوده و پوست تان را اذیت می کنند. 

 

               

 

              

نوع مطلب : کشاورزی، دهستان هیت، 
برچسب ها : ترشی انبه، انبه کال، ترشی انبه روستای هیت، ترشی انبه کال،
لینک های مرتبط :


استخدام آموزش و پرورش سال ۹۳ (زمان آزمون پیش دبستانی)

 

خبردر ۶ خرداد منتشر شده است: ۱۷ مرداد تاریخ پیشنهادی آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی

وزیر آموزش و پرورش ازجمعه ۱۷ مرداد ماه به عنوان تاریخ پیشنهادی آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی خبر داد.
علی اصغر فانی  در خصوص آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی گفت:دستورالعمل این آزمون تهیه شده و نیازمند هماهنگی نهایی با معاونت توسعه منابع انسانی ریاست جمهوری هست تا ابلاغ گردد.وی همچنین درخصوص تاریخ برگزاری این آزمون گفت: جمعه ۱۷ مرداد ماه تاریخ پیشنهادی ما است اما قبل از آن می بایست هماهنگی با معاونت  توسعه منابع انسانی صورت پذیرد تا اعلام شود

نوع مطلب : آموزشی، فرهنگی وآموزش وپرورش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جشنواره  بازی های بومی محلی شهرستان قصر قند در روستای کلمت بخش ساربوک بر گزار گر دید
آقای عبدالرشید ریسی  رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان قصرقند گفتند :در این جشنواره ورزشکاران در بیش از 10 رشته ورزشی از جمله دومیدانی، کپکی، کشکی، سوارکاری، کشتی محلی و طناب کشی به رقابت پرداختند.

۲۰۱۴۰۶۰۹۱۸۲۷۳۲.jpg
این مسابقات استقبال شایسته ای از جانب مردم و اقشار مختلف و به خصوص جوانان شهرستان قصرقند داشت . بر گزاری چنین مسابقات و جشنواره های علاوه بر اعتلای فرهنگ بومی و ورزش های کهن که ریشه در تاریخ اقلیمی منطقه دارند باعث تشویق جوانان و افزایش رغبت انان   به ورزش و پر کردن اوقات فراغت جوانان و کاهش رجوع جوانان به بلایایی چون اعتیاد است .
بر گزاری این مسابقات همراه با موسیقی بومی محلی دهل و سرنا اشاعه ی دیگری از اعتلای موسیقی سنتی و فرهنگ بومی در این جشنواره می باشد
در این جشنواره مسولین؛ بخشداران و فرماندار شهرستان قصرقند حضور داشتند

۲۰۱۴۰۶۰۹۱۸۲۷۲۲.jpg


عکس۰۲۹۸.jpg


نوع مطلب : قصرقند، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دردی از جنس حاشیه نشینان بلوچستان؛ “چادران” فقیر ترین روستای ایران!

منبع : طلوع کنارک

:از یک سال پیش که خبر تلخ و بسیار تهییج کننده روستای چادران (سیدآباد کنارک) که دستور به تخلیه منازل شخصی افراد و تهدید به لودر کشیدن آن به خاطر نداشتن سند ملکیت ، به گوشمان رسید،مدتها می گذرد اما هنوز هیچ مشکلی از مردم چادران حل نشده است.

 

 فقیر ترین روستای ایران/چادران

حاشیه نشینانی که محکوم به حاشیه اند،فقیر ترین روستای ایران/چادران

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طلوع کنارک، چندی پیش که با یکی از دوستان بر سر این مساله و عدم پیگیری برای حل مشکلات این روستا توسط مسئولین بحث می کردیم با خودم گفتم باید خودم از نزدیک به دیدنشان بروم.
صبح یک روز را از ساحل زیبای کنارک که هوای لطیف ودل انگیز صبحگاهی اش دل هر رهگذری را می رباید با پایی پیاده به سوی حاشیه نشینان “چادران” که در ۳ کیلومتری این شهرستان قرار دارد روانه شدم و در مسیر راه با خودم می گفتم که ما (رسانه ها) نیز در این کم کاری مقصریم چرا که هرگاه موردی موضوعیت پیدا می کند به سراغ آن می رویم و یا به آن می پردازیم و اصلا” برای پیاده روی، یک روز از کنار ساحل تا آنجا می رفتیم تا می دیدیم که چادران چه جایی است، مردمانش چگونه اند؟ درچه شرایط و وضعیتی قرار دارند؟ وضعیت رفاهی ، آب ، برق و… چگونه است ؟ آیا مدرسه دارند یا نه ؟ اگر دارند چگونه است؟ در این افکار بودم که بعد از بیست دقیقه به آنجا رسیدم و دور تا دور روستا را پائیدم و سپس به کوچه پس کوچه هایش سرک کشیدم و شاید باورتان نشود که چیزهایی را می دیدم که خودم هم باور نمی کردم .
خانه هایی از نوع تخته ای ، خانه های دو طبقه از جنس برش بشکه ای که گویی ماه ها در ساختنش خلاقیت ها خرج شده است و از دست هر مهندس ماهری ساخته نیست، حصارهای دور خانه ها از جنس پایلوت ، از جنس درخت ولو(خاردار ) ، سیم خاردار و از جنس بشکه ی برش داده شده در ابعاد مساوی. درب ورودی وسایل نقلیه از جنس تخته پارچه ای و اصلا” نمیدانستم چه بنامم …

 

منازل روستای چادران

منازل روستای چادران

کوچه های روستای چادران

کوچه های روستای چادران

اگرچه زاده و بزرگ شده ی روستا هستم و چه بسیار روستا و شهرها را رفته ام و چه بسیار روستاها از نوع گلی وکاهگلی را دیده ام ولی این روستا یا حاشیه نشینان هیچکدام از اینها نبودند .
خلاصه آن روزش را برگشتم و فردای روز دوم را با موافقت چند خانواده از اهالی و با حضورم  جویای اوضاع و احوالشان شدم وصحنه های قابل تآملی را مشاهده کردم که گفتنشان خالی از لطف نیست .
به محض ورود تبسم و استقبال گرم، ادب و نزاکت آنها در حالی که مرا نمی شناختند گوئی بزرگی با منزلت ، حاکمی با قدرت ، پیری صاحب قدر به سراغشان آمده است و از سر احترام وافر چنان تعظیمم نمودند و چنان مرا تحت تاثیر قرار دادند که در ذهنم منش و مرام روستازادگان مهمان نواز دوران روزگارگذشته که تعریف آنها را شنیده ایم تداعی می شد .

اهالی روستای چادران

اهالی روستای چادران

طی مدت حضورم همه عرق در جبین و بدنم و تمام لباسهایم را گرفته بود احساس خوبی بهم دست داد،اما به این فکرکه چرا ما شکرگزار نعمت داشتن چنین همنوعانی نباشیم که برای احقاق کمترین حقشان حتی کوچکترین اعتراض و نارضایتی خود را از وضعیت موجود نشان نمی دهند و صحنه ای که بیش از همه دل مرا و دل هر دردمندی که اندک وجدان انسانی در او جا گرفته باشد به درد خواهد آورد، گریه جگر سوز کودک خرد سالی که آنطرفتر در آغوش مادرش که دو متری از من فاصله ندارد و مشغول صحبت کردن و گلایه کردن است را جویا می شوم که دلیلش را درجه ی گرمای بالای خانه اظهار می کند و مادرش با تکان دادن آستینش که شاید جبرانی باشد برچرخش ضعیف پنکه، که تا آن موقع خودم هم متوجه چرخش ضعیفش نبودم وفقط در یک نگاه متوجه شدم که چرخشی داشت شبیه پنکه های مصنوعی اسباب بازی دوران کودکی ام.

اهالی روستای چادران

اهالی روستای چادران

سپس برای ادای نماز به مسجد رفتم اما دیگر باور نداشتم مسجد ۲۰۰متری با این شرایط دمائی بدون پنکه و کولر باشد مسجدی که حدودا” چهل سال قدمت دارد تا اینجا نمی دانستم که ۴۰ سال اینها بایک رشته برق اتصال به اسکله دریایی پایگاه دهم شکاری روزهای سخت گرمای ۳۰درجه ای را تحمل کرده بودند و می کنند!

مسجد روستای چادران

مسجد روستای چادران

..

رشته برق منتهی به چادران

رشته برق منتهی به چادران

اینجا نباید ناراحت شد بلکه تاسفی خورد به اندازه فقر و نداری و …که چنین بی تفاوت از این مشکلات می گذریم..کاش می شد ما هم چند روزی خودمان را جای این عده می گذاشتیم و نماز در گرمای۳۰درجه ای آفتاب و رطوبت دریا را تجربه می کردیم که چه حالی دارد و آنها چه ها دراین مدت کشیده اند! یک سوال دیگر ذهنم را مشغول کرد،مردم چادران چگونه ماه رمضان را سپری کردند!؟
خلاصه آن روز را با آن صحنه هایش برگشتیم اما روز سوم را اگر چه قبلا صحبتهایی با یکی از اعضای شورا از چگونگی مساله سوالاتی داشتم، می خواستم از زبان افراد مورد اعتماد و دیگر اعضای شورای روستا صحبتهایی را بشنوم که اتفاقا” در مسجد یکی از اعضای شورا با چند نفر از افراد معتمد که سر بحث همین مساله بودند را دیدم و این بهانه ای شد که باهم ادامه بدهیم.

در آن میان پیرمردی که رعشه های دستش و گرفتگی صدایش برایم جذابیت داشت در حالی که با چشمهای غیر مسلح اش که گویا به سختی مرا می دید، به من زل زده بود و می دانستم حرفهایی زیادی برای گفتن دارد که در آن لحظه کارتی را از جیبش بیرون آورد و به من نشان داد که نگاه کنم ، کسی نبود جز شیخ محمد بلوچ متولد ۱۳۲۶که از سال ۱۳۵۸ به عنوان کارمند ارتش جمهوری اسلامی ایران پایگاه دهم شکاری کنارک با رسته پشتیبانی افتخار خدمت داشته و در سال ۱۳۸۹بازنشسته شده اند.

شیخ محمد بلوچ کارمند بازنشسته ارتش جمهوری اسلامی ایران

شیخ محمد بلوچ کارمند بازنشسته ارتش جمهوری اسلامی ایران

او می گفت که از زمان تیمسار پورگان خدمتم شروع شده و به ترتیب اسم می برد تیمسار پورگان ، پوشالی ، یاسینی، واحدی ، ابن علی ، شهسوان ، ستاری ، رضایی ، علیزاده ، شیبانی ، نورا. تمام اسامی در ذهنش حک شده بود وحتی در مورد اخلاق نیکوی هرکدام سخن می گفت .
همه حاضرین ادعا کردند محل سکونت ما قبل از ۱۳۴۹داخل پایگاه دهم شکاری واقع در نزدیکی مهدیه فعلی پایگاه بوده و موجود بودن محل قبرستان گواهی بر ادله ماست. اما از سال ۱۳۴۹ یعنی قبل از انقلاب با رضایت اهالی محل سکونت به چادران فعلی که با ساختن مسجد فعلی که (قدمت۴۰ساله دارد) موجود است انتقال داده شد و از آن تاریخ به بعد هیچ کسی درمورد زمینهای چادران ادعایی نداشته، اما از سال ۱۳۸۰ ارتش مبادرت به بستن بندخاکی در محدوده روستای چادران نموده که از بند خاکی (ضلع غربی) تا جاده ی آسفالته از درب پایگاه تا منتهی الیه اسکله (ضلع شرقی ) ادعای مالکیت نموده است که با اعتراض مردم اهالی روبرو شده و بعد از آن هر از چندگاهی صحبت هایی می شد تا اینکه ارتش کلا ” از این ادعا منصرف شده و صحبتی از آن به زبان نیاورد.

با لهجه قشنگشان گفتند اما نمی دانیم چه شد یکباره ادارات جدیدی سر برآوردند که نه اسمی از آن شنیده بودیم و نه نشانی از آنها می دانستیم و چندی ادعای مالکیت وتهدید به تخریب خانه هایی که ۴۰سال آزگار در آن ساکن بوده ایم را کردند و جالب اینکه هیچ کدامشان نتوانسند کلمه اداره منابع طبیعی و یا بنیاد مسکن و شهرسازی را به طور صحیح تلفظ کنند،هرچند خوشبختانه اکنون دیگر خبری از تخریب نیست،اما هنوزم سر درگم و بلا تکلیفند…
مولوی حافظ یاسینی انگار تنها آموزگاریست که به عنوان مدرس مسجد امام علی (ع) روستای چادران در این فقر فرهنگی این روستا برخود واجب دانسته تا سهمی در علم و تهذیب همنوعانش در این روستا داشته باشد.

مولوی حافظ یاسینی تنها آموزگار روستای چادران

مولوی حافظ یاسینی تنها آموزگار روستای چادران

پای صحبتهایش که می نشینم می گوید خودم در شهر کنارک سکونت دارم اما وقتی برای تدریس قرآن کریم به مسجد می آیم،بچه هایی را می بینم که اغلب مریض هستند و گاهی سرکلاسم به خواب می روند که وقتی دلیلش را جویا می شویم؟چیزی نیست جز بی خوابی که این کودکان،شبها به خاطر گرمای بیش از حد کپر هایشان می کشند!..
جاسم یکی از جوانان این روستاست که به بحثمان ملحق می شود و با صدای بغض آلود می گوید: باور کنید شبها نمی توانم بخوابم، چون بچه هایم نمی خوابند و از شدت گرمای بیش از حد خانه گریه و زاری می کنند.
جاسم دل پری دارد…با اینکه خودش مامور اداره برق است،اما منزل خودش برق ندارد!..می گوید دورافتاده ترین روستاها در دورترین نقاط و پشت فرسنگها کوه صعب العبور که می رویم به یمن و برکت انقلاب اسلامی از نعمت برق برخوردارند،اما ما در حاشیه یک شهرستان باید اینگونه روزگارمان را سپری کنیم!..و اشاره ای می کند به تیر برق هایی که گویی سالیان پیش کار گذاشته شده و پوسیده شده اند اما هنوز جریان برق که پیشکش،حتی کابل یا سیم برق هم روی تیرها وصل نشده است.

تیر برق های چادران که بروی آن هنوز کابل وصل نشده است

تیر برق های چادران که بروی آن هنوز کابل وصل نشده است

وقتی از وضعیت آب شرب روستا می پرسم؟ می گوید آب را مجبوریم با هزینه ای گزاف بخریم و در حوض انباری که درست کرده ایم انبار کنیم،به اینجا که می رسد مرا با خود به حوض انبار خانه ای می برد که درب آن با چند تیکه چوب پوشانیده شده ،باورم نمی شود وقتی میگوید: یک هفته آبی را خود وخانواده اش خورده اند که مارمولک و حشراتی داخل آن افتاده و آنها از آن بی اطلاع بوده اند!..

حوض انبار روستای چادران

حوض انبار روستای چادران

وقتی مسیر کابلی که می گویند با هزینه ای گزاف معادل هشت میلیون تومان خریداری شده توسط یکی از خیرین را دنبال می کنم تا به تیر برق های کنار پارکی که در اطراف روستا درست شده ،برسم، صحنه عجیبی را میبینم که منقلبم می کند…پیرمردی که برای فرار از شدت گرمای خانه،محل خوابش میز داخل پارک و متکای زیر سرش یک بلوک است!..

پیرمردی که از گرما به آلاچیق های پارک پناه برده است

پیرمردی که از گرما به آلاچیق های پارک پناه برده است

در بازگشت از روستا با آن صحنه های عجیب دوباره یاد حرف پیرمردان دریا دل روستا می افتم،که می گفتند: باشد اصلا” بیائید درو کنید، لودر بندازید ، اما از دست ما هیچ ساخته نیست. (این است ویژگی مردمان دیار من). این همه عجز و ناتوانی از احقاق حق جای بسی درد و ناراحتی دارد و به عنوان نویسنده مطلب با شرایط روحی سخت این سطور را می نگارم اما چاره ای هم نیست وعلی رغم علاقه ها به دوستان چه در سطح مدیریت شهرستان و حتی استان ،گفتنی را باید گفت ، نوشتنیها را باید نوشت و اگر جا داشته باشد فریاد را باید کشیده خواند.تا موجودیت مساله به گوش همه رسانده شود که چرا باید مردمی پس از ۴۰ سال سکونت اینگونه زندگی کنند؟ چرا پس از ۴۰سال نباید یک روستای ۷۷۱نفری آب و برق داشته باشند؟
مردمان چادران می گفتند که ترانس برق موجود را به (سید آباد جدید) انتقال داده اند تا در فشار و مضیقه قرار گیریم، و مجبور به ترک شویم؟؟
نمیدانم شاید درون زمین های روستای چادران گنجهای با ارزش و قیمتی نهفته است که دلمان نمی خواهد آنها را از دست بدهیم؟
چه کسانی جوابگوی این قصه ی پر غصه و تاخیر ساخت و ساز سالیان خواهند بود؟
گرچه معتقدم کپر نشینی هیچ سنخیتی با شکل و فرهنگ شهری ندارد اما این مساله با تدبیر مسئولین شهرستان از طریق ( وام دادن ، ساخت مسکن ، ارائه تسهیلات ) قابل حل می شد و می باشد.

امروزه مسئولین رده بالا تمام تلاششان و همه ارادتشان را در جهت رفع مشکلات مردم ابراز کرده اند و می کنند که بی شک و بدون تردید خواهان این هستند که همه اقشار را در درجه ای از عزت و بالندگی مطلق ببینند و رسیدن به جامعه ای برخوردار و سرشار از ، راستی و درستی ، عاری از فقر و فلاکت ، و رفع نداری ها به عنوان هدف آرمانی آنهاست تا آنچه را که موجب، فقر و نداری و…در عرصه جامعه پدیدار گشته پاک کنند، واینها نقاط عطفی هستند که دشمن را برای همیشه در پیشبرد منافع و مقاصد شومشان ناکام کرده و نگذاشته بوق وکرنایشان حتی با آن همه ازدیاد آلودگی شبکه های ماهواره ای که در اختیار دارند بر جامعه ما تاثیر بگذارد.

نماینده پایگاه دهم شکاری با تکرار و ابراز این جمله که: از شمال ایران تا جنوب آن هیچ روستایی را فقیرتر از روستای چادران ندیده ایم و با شناختی که از مسئولین محترم و دوست داشتنی داریم مطئنم قضیه مورد مطرح شده را مورد مداقه قرار داده تا این محرومیت وتلخ کامی سالیان، شهد شیرینی باشد بر کام همگان و چادران …

روستای چادران کنارک

روستای چادران کنارک

حاشیه نشینانی که محکوم به حاشیه اند

حاشیه نشینانی که محکوم به حاشیه اند

گزارش: علی آذریان

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

یعقوب جدگال مطرح کرد؛

نماینده مردم شهرستانهای چابهار،کنارک،نیکشهر و قصرقند در مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار داشتیم در وهله اول مردم این منطقه به کار گرفته شوند،اما شاهد حضور نیروهای غیر بومی در این منطقه هستیم و همین امر باعث شده تا میزان بیکاری در چابهار بالا باشد.

 نماینده مردم شهرستانهای چابهار،کنارک،نیکشهر و قصرقند در مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار داشتیم در وهله اول مردم این منطقه به کار گرفته شوند،اما شاهد حضور نیروهای غیر بومی در این منطقه هستیم و همین امر باعث شده تا میزان بیکاری در چابهار بالا باشد.

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=1401910212981.jpg

به گزارش دریافتی بلوچ پرس،یعقوب جدگال با ابراز تاسف از محرومیت هایی که در بنادر کشور وجود دارد گفت: بندر بزرگی مانند چابهار که گردش مالی بسیار زیادی دارد، می تواند باعث رونق و توسعه باشد، اما با کمال تاسف محرومیت در منطقه چابهار بیداد می کند و این معضل همه بنادر کشور است.

جدگال با اشاره به اینکه این منطقه علاوه بر همسایگی با دریا، منطقه آزاد تجاری هم دارد گفت: با وجود تمام این مزایا، مردم منطقه با محرومیت های بسیاری رو به رو هستند.

وی با تاکید بر اینکه در بسیاری از مناطق چابهار مردم از داشتن حداقلها نیز محروم هستند گفت: امروزه نقدینگی بسیاری در این منطقه جا به جا می شود اما نفع آن برای مردم منطقه بسیار کم است.

جدگال با اشاره به اینکه مسوولان چابهار را فراموش کرده اند گفت: اگر به منطقه آزاد چابهار و بندرگاه آن توجه لازم بشود، اشتغالزایی بسیاری در آن به وجود خواهد آمد.

وی از حضور نیروهای غیر بومی در این منطقه انتقاد کرد و گفت: انتظار داشتیم در وهله اول مردم این منطقه به کار گرفته شوند، اما شاهد حضور نیروهای غیر بومی در این منطقه هستیم و همین امر باعث شده تا میزان بیکاری در چابهار بالا باشد.

نماینده چابهار با تاکید بر اینکه بسیاری از مردم این منطقه برای پیدا کردن کار به استانهای دیگر رفته اند گفت: دولت اگر به اشتغال و تخصص و تجربه مردم بومی چابهار توجه کند، هزینه هایش بسیار کاهش پیدا می کندو بهتر آن است که از این ظرفیت استفاده شود.

جدگال از نبود نگاه بومی به چابهار انتقاد کرد و گفت: امیدواریم در دولت تدبیر و امید توجه لازم به مردم بومی بشود و ظرفیتهای بندر چابهار در اختیار مردم این منطقه قرار گیرد.

نوع مطلب : بلوچستان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
IMG-20140530-WA0002.jpgنوع مطلب : قصرقند، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چاپ این خبر
ارسال به دوستانhttp://balochpress.net/up/do.php?imgf=1401220845031.jpg

به گزارش خبرنگار بلوچ پرس،مردم روستای جمپلی متاسفانه به مدت بیش از دوازده سال است در وضعیتی بسیار فجیع و درد آور و در دمایی که امروز در زمان حضورمان حدود۴۶ درجه سانتیگراد بود زندگی میکنند.

مردم این روستا از ناملایمت های روزگار به شدت گلایه داشتند و اینکه دوازده سال می باشد مورد بی توجهی مسئولین قرار گرفته اند و تکه ای از زمین خداوند جهت ساخت و ساز و زندگی به آنها واگذار نمی شود،سوالم اینجاست و برایم جای تعجب داشت زمینهای پهناور و خالی از سکنه آن منطقه به کار چه کسی می آید که برادران و هم نوعان ما اینگونه در فلاکت و بدبختی زندگی میکنند؟!

 در این همه مدت سکوت عجیب رسانه ها و خبرنگاران محلی هم جای سوال دارد، شمایی که بسیار ماهرانه توانستید یکی از روستاهای بخش تلنگ از توابع شهرستان قصرقند را بدون مدرسه جلوه دهید ومطلبی را در مورد آنها به گوش مسئولین برسانید آیا کودکان و مردم این روستا را ندیدید که امروز دغدغه های دیگری داشتند؟چه کسی میخواهد پاسخگو باشد؟

 فعالان عرصه ی رسانه ای محلی آیا دیده اید و نادیده گرفته اید یا نه نخواستید منافع خودتان را به خطر بیندازید و یا اینکه مردم این روستا برای شما منفعتی نداشتند که چنین سکوت کردید؟ شما که در عزل و نصب های استان خودتان را سهیم میدانید آیا به اندازه بیان مشکلات این مردم توانایی ندارید؟ نمیدانم چه کسی ولی میدانم که در آن دنیا همگی تاوان سختی در خصوص این مردم خواهیم داد و تک تکمان مسئولیم،مطمئنم و یقین دارم با توجه به عدالت محور بودن جمهوری اسلامی ایران اگر چنانچه اطلاع رسانی کافی در این مورد انجام میگرفت مسئولین عزیز مانند سایر نقاط دیگر کمک را نسبت به مردم این منطقه دریغ نمیکردند.

حال بگویید که آیا ما وظیفه مان فقط این است که زیر کولر دفتر نشسته باشیم و خودمان را درقبال این مردم مسئول ندانیم؟ اگر مسئولیتی نداریم ولی حس انسان دوستی ما کجا رفته است؟ کاش سایر عزیزان خبرساز استان هم یک روز می رفتند و از حال و روز مردم  این روستا  گزارشی تهیه می کردند و به مسئولین عزیز اطلاع رسانی میکردند نه تنها وظیفه بلکه از بعد انسان دوستی هم ایجاب میکرد که در این خصوص چاره اندیشی شود.

درادامه تصاویری را در معرض دید شما قرار میدهم و قضاوت را به خودتان واگذار میکنم و از تمامی مسئولین عزیز علی الخصوص فرماندار شهرستان نیکشهر،اداره مسکن و شهرسازی و اداره منابع طبیعی این شهرستان خواهشمندم تا برای رفع مشکلات مردم روستای مذکور چاره اندیشی کنند، قطعا دعای خیر آنها همیشه پشت و پناه شما عزیزان می باشد.

گزارش از: احمد کرد

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=1401220845333.jpg

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=1401220845182.jpg

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=140122086211.jpg

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=1401220862142.jpg

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=1401220862173.jpg

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=1401220877492.jpg

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=1401220877543.jpg

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=1401220893581.jpg

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=1401220893662.jpg

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=140122089373.jpg

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=1401220911991.jpg

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=1401220912042.jpg

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=1401220912133.jpg

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


رئیس شورای اسلامی روستای بریس از توابع شهرستان چابهار گفت: قطعی مکرر خطوط ارتباطی در روستاهای بریس،پسابندر و پشد موجب نگرانی شدید مردم این مناطق شده است،بیش از 24 ساعت از قطعی خطوط ارتباطی میگذرد و همچنان مسئولین پاسخگو نیستند.

رئیس شورای اسلامی روستای بریس از توابع شهرستان چابهار گفت: قطعی مکرر خطوط ارتباطی در روستاهای بریس،پسابندر و پشد موجب نگرانی شدید مردم این مناطق شده است،بیش از ۲۴ ساعت از قطعی خطوط ارتباطی میگذرد و همچنان مسئولین محلی پاسخگو نیستند.

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=1401048024121.jpg

فیض محمد پیشادست در گفت و گو با خبرنگار بلوچ پرس با بیان این مطلب اظهار داشت: مردم مناطق مذکور روزانه با قطعی مکرر تلفنهای همراه اول،ثابت و اینترنت مواجه هستند،حتی گاهی قطعی خطوط ارتباطی به بیش از ۲۴ ساعت نیز میرسد (که ایندفعه شاهد آن هستیم) و متاسفانه مسوولین شهرستانی جوابگوی مشکلات موجود نیستند.
پیشادست با بیان اینکه دفتر مخابراتی روستای بریس همواره پارگی کابل را دلیل اصلی قطعی ارتباطات میداند،افزود: با پیگیری های مکرر متاسفانه مسئولین مربوطه هیچ واکنشی نسبت به قطعی خطوط ارتباطی روستاهای مذکور که هم اینک به روز سوم خود نزدیک می شود نشان ندادند.

وی خاطر نشان کرد: هم اینک با گذشت بیش از ٢۴ ساعت از قطعی تلفنهای همراه اول،ثابت و اینترنت در روستاهای بریس،پشد و پسابندر  مسوولین شهرستانی به مکاتبات و تماس های مکرر نمایندگان مردم نیز پاسخ نمی دهند.

وی با بیان اینکه دو بندر مهم صیادی بریس و پسابندر و بندر مرزی گواتر در این منطقه واقع شده اند،تصریح کرد: مردم جهت انجام اموراتی نظیر کارهای بانکی،شیلات و سوخت نیاز مبرم به ارتباطات و اینترنت دارند و لازم است تا مسئولین استانی جهت رفع مشکلات موجود دستورات لازم را به مسئولین محلی صادر نمایند،چرا که دیگر هیچ امیدی برایمان باقی نمانده است و مردم مناطق مذکور به شدت متضرر شده اند.

رئیس شورای اسلامی روستای بریس در پایان گفت: مگر می شود بیش از ٢۴ ساعت همه امورات مردم را تعطیل کرد و به کار،زندگی و دغدغه های آنان بی تفاوت بود و موجب وارد آمدن خسارات به آنان شد،از مسئولین محترم شرکت مخابرات استان سیستان و بلوچستان تقاضا داریم تا مسئولین محلی را موظف به پاسخگویی و رفع سریع و اساسی مشکلات موجود نمایند.

لازم به ذکر است روستای بریس در ۵۵ کیلومتری شهرستان چابهار واقع شده است.

نوع مطلب : قصرقند، شورای اسلامی دهستان هیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
قصرقند از نظر رشد شاخص ها در پایین ترین سطح قرار دارد

فرماندار قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: این شهرستان با داشتن قابلیت های فراوان کشاورزی و معدنی از نظر رشد شاخص ها در پایین ترین سطح در میان شهرستانهای استان قرار دارد.

به گزارش ایرنا، ˈحمیرا ریگیˈ در نشست کمیته برنامه ریزی شهرستان قصرقند با حضور نماینده مردم شهرستان های چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند و مسوولان دستگاههای اجرایی افزود: با گذشت 77سال از تاسیس بخشداری در قصرقند و همزمانی آن با بندرعباس و یزد، این بخش به تازگی به شهرستان ارتقا یافته و از نظر شاخص های توسعه در پایین ترین سطح رشد در استان قراردارد.

وی اظهار داشت: قصرقند با داشتن 490 راه مالرو یکی از محروم ترین شهرستانهای استان درحوزه راه است بطوریکه بخش تلنگ از داشتن راه دسترسی به مرکز این شهرستان محروم است.

وی گفت: از 156 مدرسه این شهرستان 100 مدرسه فاقد حصار است.

فرماندار قصرقند اظهار داشت: هفت میلیارد و 154 میلیون تومان از بخش اعتبارات استانی به این شهرستان اختصاص یافته است.

ریگی افزود: این اعتبارات در 12 فصل و 40 برنامه برای اجرای 84 پرژه عمرانی و نیمه تمام در حوزه های مسکن راه، منابع آبی، آموزش و کشاورزی اختصاص یافته است

نماینده مردم چابهار، کنارک، نیکشهر و قصرقند در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به کاهش اعتبارات استان سیستان و بلوچستان گفت: با رایزنی های نمایندگان مجلس و هیات دولت در تلاش هستیم اعتبارات بیشتری برای شهرستان تازه تاسیس قصرقند درخواست کنیم.

ˈمحمد یعقوب جدگالˈ اظهار داشت: با مدیریت صحیح در نظارت و اجرای پروژه ها می توان برمشکلات منطقه غلبه کرد.

شهرستان قصرقند در 600 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در همسایگی شهرستان نیکشهر قرار دارد

نوع مطلب : قصرقند، بلوچستان، دهستان هیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

آشپزخانه شما داروخانه شماست اگر اینها را بدانید!

اولین گامی که پس از یک صدمه یا آسیب برمی‌دارید حرکت به سمت قفسه داروهاست      

اما مطالعات جدید نشان می‌دهند وسایل آشپزخانه و یخچال شما می‌تواند به عنوان کمد کمک اولیه برایتان باشد.

 

راه‌حل‌های خوراکی در شرایط بحرانی می‌تواند در تنگنا به شما کمک کند و از شما پشتیبانی کند.

 

 

-عسل به عنوان پانسمان برای زخم‌ها: مطالعات جدید نشان می‌دهند که با استفاده از عسل می‌توان زخم‌ها را بهبود بخشید و به عنوان پانسمان دردها را کاهش و التیام داد و خواص باکتریایی عسل به صورت قابل توجهی عفونت‌ها را از روی زخم از بین می‌رود.

 

-سیر برای، سرماخوردگی: با چشم پوشی از تمام اثرات جانبی بوی بد دهان، سیر باعث افزایش سیستم ایمنی بدن می‌شود و به محض اینکه احساس سرماخوردگی کردید سیر به شما کمک می‌کند که زودتر بهبود یابید.

 

-توقف خون بینی با بیکن: یک قرن پیش بیکن به عنوان درمانی دارویی برای جلوگیری از خونریزی بینی استفاده می‌شد و با توجه به مطالعاتی که در سال 2012 انجام شد دانشمندان دریافتند بیکن می‌تواند مشکلات گوش و حلق را بهبود بخشد

 

-درمان دل درد و تهوع با زنجبیل: زنجبیل تسکین دهنده واقعی ناراحتی معده است و یک چهارم قاشق چای خوری زنجبیل می‌تواند تهوع در بیماران شیمی درمانی را تا 40 درصد کاهش دهد.

 

-درمان تورم با چای سیاه و سفید: آب گرم بهترین راه‌حل فوری برای درمان سوختگی‌هاست و تورم را به حداقل می‌رساند و محققان مواد غذایی مولکولی و تحقیقات غذایی از چای سیاه به عنوان خواص ضد التهابی یاد کردند.

نوع مطلب : آموزشی، 
برچسب ها : سیر، عسل، سرماخوردگی، زنجبیل، چای سیاه وسفید، داروخانه، ناراحتی معده،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 6 خرداد 1393 :: نویسنده : نوید ریسی

علل کم رنگ شدن روابط عاطفی بین همسران:روزهای اول آشنایی برای بسیاری از همسران ، سرشار از لحظات گرم و به یاد ماندنی است. روزهایی که انتظار کشیدن برای باهم بودن بسیارلذت بخش است و زن وشوهر گمان می کنند ، عشقشان هرگز پایان نخواهد گرفت.

حرف ها قشنگ است و آرزوها رویایی . هر چقدر هم که منطقی انتخاب کرده باشید باز هم با شروع باهم بودن و محرمیت ، اوج احساسات طرفین روز های شیرینی را می سازد که هرچند با « زیر یک سقف » رفتن کم کم مشکلات و اختلاف نظرها نمایان می شود اما به دلیل جاذبه ی خاصی که همسران برای هم دارند ، این اختلافات تحت الشعاع قرار می گیرد.

اگر همسران در کنار داشتن لحظاتی عاشقانه به فکر نزدیکی بیشتر افکار و روش زندگی شان نباشند ،بعد از مدتی که احساسات و نیازهایشان فروکش کرد ، و جنبه ی منطقی بیشتری گرفت ، مشکلات نمایان تر می شوند.

متاسفانه خیلی از ازدواج ها این سیر را ادامه می دهند و به جایی می رسند که بعد از گذشت سال ها و داشت فرزند یا فرزندان دیگر دو نفر کاملا از هم دور شده و چون دو هم خانه ی کمی آشنا زندگی می کنند.دیگر برای دیدن هم انتظار نمی کشند وگاهی از دیدن هم فرار هم می کنند.

مامان بچه ها و بابای بچه ها ، بجای اینکه باز هم با هم از دنیا یشان ،فکرهاو آرزوهای شان صحبت کنند ،اگر فرصتی برای با هم بودن داشته باشند ،آنرا به مدرسه ی فرزند و خرید لوازم خانه و شکایت از خانواده ی هم و در مواقع حاد تر افسوس آرزوهای بر باد رفته می گذرانند.

البته اگر بخواهیم واقع بین باشیم باید بگوئیم که حفظ ارتباط عاشقانه در طول سالیان و با توجه به مشکلات و رویدادهایی که در طول زندگی اجتناب ناپذیر است ،کارساده ای نیست و نیاز به توجه و همراهی طرفین دارد.اما اگر نتیجه بدهد بسیار لذت بخش است . تصور کنید سال های سال زندگی مشترک در کنار کسی که با تمام وجود دوستش دارید ، بسیار شیرین خواهد بود.اصلا تعبیر زیبای «به پای هم پیر شین» که در روز های اول آشنایی خیلی ها به زوج های جوان می گویند، به این معنی نیست که همدیگر را تحمل کنید تا مو هایتان سفید شود بلکه آرزویی است که در پشت کلمات ظاهری اش معنی زیبای عشقی جاودانه را به همراه دارد.

عوامل سرد شدن روابط همسران بعد از گذشت سال ها:

- تغییر در طول زمان

 بین دونفرکه تصمیم به ازدواج می گیرند ، نقاط مشترک زیادی وجود دارد ولی از آنجا که انسان ها در طول زمان تغییر می کنند.هر کدام از همسران هم در طول سالیان تغییر کرده اما با هم و به یک سمت تغییر نمی کنند . به همین دلیل بعد از ده سال هر کدام کیلومتر ها از نقطه ی آغاز فاصله گرفتند ، آن هم در مسیر های مختلف.

-صاحب فرزند شدن

ورود فرزندان به زندگی همانقدر که علتی است برای امکان بیشتر باهم بودن ، در اثر غفلت زن وشوهر بخصوص زن ،می تواند خود علتی برای فراموش کردن و کم رنگ شدن طرف مقابل باشد.

- ادامه ی تحصیل و علایق شغلی

هر کدام از همسران ممکن است در طول زندگی مشترک به فکر ادامه ی تحصیل بیافتند و یا در شغلشان پیشرفت کرده و وقت بیشتری را صرف آن کنند و یا حتی در زمانی در کارشان دچار بحران شده و هم وقت بیشتری را بیرون از خانه صرف کنند و هم از لحاظ روحی تحت فشار باشند ، هرکدام از این عوامل اگر درست مدیریت نشود ، ممکن است به ارتباط زن وشوهر لطمه وارد کند.

- از بین رفتن جاذبه های زن وشوهری.

خیلی از همسران بعداز بچه دار شدن و گذشت چند سال ،احساس می کنند دیگر از آن ها گذشته است. حلال خداوند را بر خود حرام کرده و از هر گونه ابراز محبت نسبت به همسر ابا می کنند در صورتی که نیاز ها به قوت خود باقی است وهمین دوری کردن از نیاز طبیعی باعث بد خلقی و بهانه گیری طرفین می شود.

- حل نکردن اختلافات در زمان مناسب.

زن و شوهر هر چقدر هم که زندگی خوبی داشته باشند بالاخره گاهی اختلاف پیدا کرده و ممکن است در حین بگومگو حرف هایی را که نباید ،بگویند. بعضی از همسران کدورت ها را از بین نمی برند ، راجع به آن با یکدیگر حرف نمی زنند و بدین صورت گره های کوچک را تبدیل به گره ای کور می کنند که به این سادگی ها قابل گشودن نیست و همین باعث می شود تا هر گاه به زندگی مشترک شان فکر می کنند ، یاد ناملایمات و خاطرات تلخشان می افتند.

- عدم تلاش برای جذب یکدیگر.

دختر و پسری که برای جای شدن در دل یکدیگر ، هر کاری می کردند و زیباترین واژه ها را بکار می بردند ، دیگر اهمیتی به احساس همسرشان در قبال عملکرد خود نمی دهند و برایشان دیگران (فامیل،همکار،همسایه و..)مهم تر از شریک زندگی شان است.

اگر به زندگی اطرافیان و خودمان توجه کنیم دلایل دیگری را که باعث از بین رفتن احساس روزهای اول آشنایی می شود.

را پیدا می کنیم که می تواند به زندگی مان کمک کند . یادمان باشد حفظ رابطه به بهترین وجه ،ارزشمند ترین هدیه ای است که به خود ،همسر و فرزندانمان می دهیم.

خوشبخت و عاشق بمانید...

نوع مطلب : آموزشی، اجتماعی، 
برچسب ها : عشق حلال، گناه، ادامه ی تحصیل و علایق شغلی، عوامل سرد شدن روابط همسران، ازدواج،
لینک های مرتبط :

تعزیرات حکومتی سیستان و بلوچستان عامل قاچاق                

 لاستیک خودرو و پتوی خارجی را در زاهدان 70 میلیون ریال جریمه کرد.           

 

 

 


اداره کل تعزیرات حکومتی سیستان و بلوچستان، بر حسب گزارش پلیس آگاهی - مدیریت مبارزه با قاچاق کالا و ارز در جریان یک مورد بازرسی در شهرستان زاهدان، چند حلقه لاستیک خودرو و تعدادی پتوی خارجی کشف و پس از انجام مراحل قانونی، پرونده برای رسیدگی به اداره کل تعزیرات حکومتی استان ارسال شد.

پس از بررسی پرونده در شعبه چهارم اداره کل تعزیرات حکومتی سیستان و بلوچستان، تخلف محرز تشخیص و عامل تخلف به پرداخت بیش از 70 میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت و ضبط کالاهای مکشوفه محکوم شد.

نوع مطلب : خبر و رویداد، 
برچسب ها : زاهدان، سیستان و بلوچستان، اداره کل تعزیرات حکومتی سیستان و بلوچستان،
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 2 )    1   2   
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 Online User
از ما در گوگل حمایت کنید