تبلیغات
قصرقندهیت - مطالب تیر 1393
 
قصرقندهیت
هیت شهر زیبای من
درباره وبلاگ


موضوعات مرتبط با فرهنگ وادبیات بلوچ و تاریخ بلوچستان آهنگ بلوچی وشعربلوچی و معرفی دهستان هیت و شهرستان قصرقند و توانمندیها وقابلیتها و استعدادهای آن در زمینه ها وعرصه های مختلف از اهداف این وبلاگ میباشد و همچنین سعی مینماییم اخبار ورویدادهاو مشکلات مردم دهستان هیت و روستاهای اطراف را اطلاع رسانی کنیم اینجانب عبیدالله باشنده مدیر وبلاگ (قصرقند هیت)از مردم شریف و محترم دهستان هیت وشهرستان قصرقند درخواست دارد تا هر نوع رویداد ی را که لازم به اطلاع رسانی می باشد به ایمیل obid_bash@yahoo.com ارسال نمایید . این وبلاگ مطابق قوانین مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت دارد

مدیر وبلاگ : عبیدالله باشنده
مطالب اخیر

عمیق و پرمعنا از پرفسور سمیعی

ﺁﺩﻡ ﻣﺬﻫﺒﯽ ﺍﯼ ﻧﯿﺴﺘﻢ، ﺍﻣﺎ
ﺍﺯ ﺁﻧﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ، ﭘﺎﯾﺒﻨﺪ ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ، می ترﺳﻢ
ﺍﺯ ﺁﻧﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺑﻪ ﭼﺎﻟﺶ ﻣﯽ ﮐﺸﻨﺪ، می ترﺳﻢ
ﺍین ها ﺑﺮﺍﯼ ﻫﯿﭻ ﮐﺲ ﻭ ﻫﯿﭻ ﭼﯿﺰ ﺍﺭﺯﺷﯽ ﻗﺎﺋﻞ ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ.
ﻓﺮﯾﺐ ﻇﺎﻫﺮ ﺭﻭﺷﻨﻔﮑﺮﺷﺎﻥ ﺭﺍ ﻧﺨﻮﺭﯾﺪ.
ﮐﺴﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻭ ﻋﻘﻞ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻗﺒﻮﻝ ﺩﺍﺭﻧﺪ.
ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻧﻬﺎﯾﺖ، ﻫﯿﭻ ﻣﯽ ﭘﻨﺪﺍﺭﻧﺪ.
ﺍﯾﻨﺎﻥ ﺑﻪ ﻋﺸﻖ ﻧﯿﺰ ﺧﯿﺎﻧﺖ می کنند.
ﭼﺮﺍ ﮐﻪ ﺧﺪﺍﯾﯽ ﻧﺪﺍﺭﻧﺪ ....
ﺁﺩﻡ ﻣﺬﻫﺒﯽ ﺍﯼ ﻧﯿﺴﺘﻢ
ﺍﻣﺎ
ﺍﺯ ﺁﻧﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﺣﺪ ﻣﺬﻫﺒﯽ ﺍﻧﺪ، می ترﺳﻢ،
ﺍﺯﻫﺮ ﺩﯾﻦ ﻭ ﺁیینی ﮐﻪ ﺑﺎﺷﺪ.
ﺍﺯ ﺁﻧﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﺁیین ﻣﺬﻫﺐ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺭﺍﻩ ﺳﻌﺎﺩﺕ می دﺍﻧﺪ، می ترﺳﻢ.
ﮐﺴﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻏﯿﺮ ﺍﺯ ﺧﻮﺩ ﻭ ﻫﻢ ﮐﯿﺸﺎﻧﺸﺎﻥ،
ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﮐﺎﻓﺮ ﻣﯽ ﺍﻧﮕﺎﺭﻧﺪ.
ﻓﺮﯾﺐ ﻇﺎﻫﺮ ﺧﺪﺍ ﺗﺮﺳﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﻧﺨﻮﺭﯾﺪ !
ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻧﻬﺎﯾﺖ، ﮐﺎﻓﺮ ﻣﯽ ﭘﻨﺪﺍﺭﻧﺪ!
ﺍﯾﻨﺎﻥ ﺑﻪ ﻋﺸﻖ ﻧﯿﺰ ﺧﯿﺎﻧﺖ می کنند.
ﭼﺮﺍ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺩﺭﮔﺎﻩ ﺧﺪﺍﯾﺸﺎﻥ ﺗﻮﺑﻪ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﮐﺮﺩ ...

عکس ‏‎Reza Allahdadi‎‏
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

  هیچ کفشی اندازه  من نیست!!

دلبسته کفش هایم بودم. کفش هایی که یادگار سال های نو جوانی ام بودند.

دلم نمی آمد دورشان بیندازم .هنوز همان ها را می پوشیدم؛

اما کفش ها تنگ بودند و پایم را می زدند!

قدم از قدم اگر بر می داشتم، زخمی تازه نصیبم می شد . سعی می کردم کمتر راه بروم؛ زیرا که رفتن دردناک بود!

 

می نشستم و زانوهایم را بغل می گرفتم و می گفتم:

چقدر همه چیز دردناک است! چرا خانه ام کوچک است و شهرم و دنیایم!

می نشستم و می گفتم : زندگیم بوی ملالت می دهد و تکرار!

==============================

می نشستم و می گفتم:خوشبختی تنها یک دروغ قدیمی است.

می نشستم و به خاطر تنگی کفش هایم جایی نمی رفتم.

قدم از قدم بر نمی داشتم .. می گفتم و می گفتم....

 

پارسایی از کنارم رد شد.

عجب ! پارسا پا برهنه بود و کفشی بر پا نداشت!!

مرا که دید لبخندی زد و گفت: خوشبختی دروغ نیست.

اما شاید تو خوشبخت نشوی؛ زیرا خوشبختی خطر کردن است.

و زیباترین خطر..... از دست دادن

 

تا تو به این کفش های تنگ آویخته ای ....برایت دنیا کوچک است و زندگی ملال آور.

جرات کن و کفش تازه به پا کن.شجاع باش و باور کن که بزرگ تر شده ای.

رو به پارسا کردم ، پوزخندی زدم و گفتم:

اگر راست می گویی، پس خودت چرا کفش تازه به پا نمی کنی تا پا برهنه نباشی؟

 

پارسا فروتنانه خندید و پاسخ داد :من مسافرم و تاوان هر سفرم کفشی بود

که هر بار که از سفر برگشتم تنگ شده بود و

پس هر بار دانستم که قدری بزرگ تر شده ام!

 

هزاران جاده را پیمودم و هزارها پای افزار را دور انداختم،

تا فهمیدم بزرگ شدن بهایی دارد که باید آن را پرداخت.

 

حالا دیگر هیچ کفشی اندازه  من نیست!!


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 تیر 1393 :: نویسنده : عبیدالله باشنده
درخواست همیاری/ چراغ عمر این جوان ساربوکی رو به خاموشی است آیا نجات دهنده ای است (+عکس)به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش ساربوک :
آقای نصیرریسی مبتلا به تومور مغزی می باشد. وی بارها تحت درمان بوده و امروز صبح در بیمارستان امام خمینی تهران یک عمل داشته ، برای ادامه ی معالجات خود نیازمند یاری انسان دوستانه همشهریان و هم استانی های عزیز می باشد.


دوستان عزیز هیچ کدام از ماهها به قادری خداوند شکی نداریم و تقدیر را از کارهای رب العالمین میدانیم هیچ کس نیست بگویید فردا برایش چه پیش خواهد آمد .زندگی غم انیگز این جوان ساربوکی را کمتر کسی است نشنیده باشد جوانی با هزاران امید و ارزو مثل تمام جوانان،اما با مریضی که برای او پیش امد و باعث ایجاد تومور بدخیم در قسمت سر او گردید که زندگی اش رابه رنگ سیاهی کشید واگر هم به ادامه علاجش نپردازد عواقب سخت تری برایش پیش خواهد آمد وقتی که پیش از عمل با خودش هم صحبت شدم گفت صحت وسلامتی از همه چیز برایش عزیزاست دوست دارم صحتم را بدست بیاورم اما هزینه درمانش خیلی سنگینی دارد که از عهده خانواده ام خارج است و بایدمنتظرعواقب سخت تردرزندگی باشم و بارها به نهاد های دولتی مثل کمیته امداد و بهزیستی مراجعه کردم اما هیچ خدماتی در یافت نکرده ام لذا ازشما خیرین تقاضای کمک های مادی و معنوی دارم خواهشمند است دست کمک و یاری به سوی این بنده حقیررا داشته داشته باشید

6037701102893887 شماره کارت بانک کشاورزی بنام نصیر ریسی

‏‎حساب 480285282 بانک کشاورزی شعبه ساربوک


مولوی فضل‌الله ریسی امام جمعه محترم بخش ساربوک در جریان کامل روند درمان و عمل این مریض هستند
 

شماره تماس مولوی ریسی : 09153454112
 


لازم به ذکر است هزینه عمل نامبرده 300 میلیون ریال میباشد با توجه به اینکه خانواده ایشون کم بضاعت میباشد توان پرداخت همچنین هزینه ای را ندارند

دوستان در صورت تمایل دوستانی که کمک میکنند مبلغ کمک و کد پیگیری رو بصورت واتساپ یا پیامک به شماره 09151958364 اعلام کنند

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
افزایش 25 درصدی تلفات حوادث رانندگی در سیستان و بلوچستان

مدیرکل پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان گفت: در سه ماهه نخست سال جاری 248 نفر در حوادث رانندگی استان جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، رضا عبدی افزود: از این تعداد جان باخته در حوادث رانندگی، 194 نفر مرد و  54 نفر زن بوده اند.

وی تاکید کرد: این در حالی است كه آمار تلفات حوادث رانندگی سه ماهه نخست سال گذشته 198 نفر بوده است. که 25 درصد افزایش یافته است.

عبدی خاطرنشان کرد: در فرودین امسال 91 نفر، اردیبهشت 64 نفر و در خرداد 93 نفر در حوادث رانندگی جان باختند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان ادامه داد: از كل تلفات حوادث رانندگی در سه ماهه نخست سال جاری 224 نفر در جاده های برون شهری، 23 نفر در محورهای دورن شهری جان خود را از دست داده‌اند.

 وی تصریح کرد: آمار مصدومان حوادث رانندگی نیز كه در سه ماه نخست سال جاری به مراكز پزشكی قانونی استان مراجعه كردند، یک هزار و 337 نفر بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل شش درصد كاهش یافته است. از كل مصدومان حوادث رانندگی این مدت یک هزار و 48  نفر مرد و 289 نفر زن بودند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
فرماندار نیکشهر:

عدم صدور مجوز آب طرحهای کشاورزی نیکشهر رابا شکست رو به رو کرده استایرنا- فرماندار نیکشهر گفت: صادر نشدن مجوز برداشت آب طرحهای کشاورزی و دام و طیور این شهرستان را با شکست رو به رو کرده بطوریکه تقاضاهای چندین ماهه هنوز به نتیجه نرسیده است.

صاحب گل صالحی در نشست کارگروه کشاورزی، آب و منابع طبیعی شهرستان نیکشهر بر حمایت از تولید کنندگان بخش کشاورزی تاکید کرد و خواستار جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی در زمینه ایجاد صنایع بسته بندی و فرآوری خرما شد.

وی گفت: طرح مرغداری 20 هزار قطعه ای مانند سایر طرحهای کشاورزی و دام و طیور شهرستان نیکشهر در بخش بنت با سرمایه گذاری بیش از ده میلیارد ریالی بخش خصوصی از چندین ماه پیش در انتظار صدور مجوز آب از شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان است.

وی رفع موانع ناشی از روند بروکراسی اداری و تسریع در صدور مجوز آبدهی طرح های کشاورزی را خواستار شد و اظهار داشت: هر چقدر سرمایه گذاری در بخشهای مختلف انجام شود اما مجوز حفر چاه و تامین آب صادر نشود طرح مذکور با شکست رو به رو شده و متقاضیان از سرمایه گذاری ناامید و مایوس خواهند شد.

وی از ارائه آمارهای غیر واقعی در زمینه سطح زیرکشت و برداشت محصولات کشاورزی این شهرستان انتقاد کرد و افزود: مدیریت جهاد کشاورزی نیکشهر باید در اسرع وقت با تهیه شناسنامه از تمامی محصولات زیرکشت واقعیت های این حوزه را مشخص و اعلام کند تا زمینه توسعه کشاورزی بیش از پیش فراهم شود.

فرماندار نیکشهر بیان کرد: با وجود هزار و 200 هکتار سطح زیرکشت برنج در این شهرستان متاسفانه حتی یک دستگاه کمباین وجود ندارد و تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت این محصول به شکل سنتی انجام می شود که سود چندانی عاید کشاورزان نمی شود.

وی ادامه داد: آمارهای نادرست ارائه شده در حوزه کشاورزی به ویژه در زمینه بیمه نخیلات هر ساله سبب نارضایتی روستاییان و شرکت بیمه گذار شده است بگونه ای که ممکن است یک خانواده چندین هکتار نخیلات را به خاطر به دست آوردن سودکلان بیمه می کند در حالیکه حتی یک هکتار نخل خرما هم ندارند.

صالحی توسعه پوشش بیمه محصولات کشاورزی و دامی، اجرای روش های نوین آبیاری برای افزایش راندمان و بهره وری محصولات و مدیریت بهینه آب را خواستار شد.

مدیرجهاد کشاورزی نیکشهر نیز در این نشست با اشاره به نیازها و اقدامات انجام شده در بخش کشاورزی گفت: در این شهرستان هشت هزار هکتار زمین کشاورزی زراعی و باغی وجود دارد که بیش از 90 درصد این زمین ها در حاشیه رودخانه ها و همیشه در معرض تهدید سیل قرار دارند.

حبیب رئیسی بیان کرد: امور آب منطقه ای باید حساسیت بیشتری برای صدور مجوز آب طرحهای کشاورزی داشته باشد تا کشاورزان و سرمایه گذاران این حوزه برای فعالیت و سرمایه گذاری تشویق و ترغیب شوند و از اجرای طرحها سودی بدست آورند نه اینکه بدهکار بانکها شوند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

کودکان غزه قربانی جنایات رژیم صهیونیستی + تصاویر(۱۸+)

در حالی که شش روز از آغاز بمباران نوار غزه از سوی رژیم صهیونیستی می‌گذرد، این مرگبار‌ترین حملات از زمان عملیات ستون دفاعی اسرائیل در نوامبر ۲۰۱۲ به شمار می‌رود

 از روز نخست حملات رژیم صهیونیستی به غزه، تل آویو سیاست انهدام و تخریب منازل و هدف قراردادن شهروندان بی‌گناه را در پیش گرفته است از این رو، نیروهای اشغالگر جنایات وحشتناکی علیه کودکان مرتکب شده‌اند به گونه‌ای که بیشتر آن‌ها از زیر آوار بیرون کشیده می‌شوند.

صبح روز گذشته در حملات هوایی اسرائیل به شمال نوار غزه یک پسربچه پنج ساله به شهادت رسید و منابع فلسطینی صبح روز شنبه از شهادت ۱۷ نفر در این منطقه خبر دادند.

گزارش‌ها از غزه از آسیب گسترده خانه‌های مسکونی، زیرساخت‌ها و ساختمان‌های دولتی و همچنین تلفات گسترده غیر نظامیان حکایت دارد. یک فعال عضو حماس ادعاهای اسرائیل را در این باره که در این حملات تنها زیرساخت‌های حماس هدف قرار گرفته‌اند به تمسخر گرفت و اعلام کرد بیشتر ساختمان‌هایی که هدف قرار گرفته‌اند شامل خانه‌هایی می‌شود که غیر نظامیان در آن‌ها زندگی می‌کردند.

«فوزی برهوم» سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس، اعلام کرد از کودکان فلسطینی باید در برابر حملات رژیم صهیونیستی محافظت شود.

فوزی برهوم در یک پیام تلویزیونی گفت: شرایط جدیدی باید در برابر اشغالگران تعیین شود تا بر اساس آن‌ها اسرائیل نتواند به کودکان فلسطینی دست بزند. ما تاکید می‌کنیم که خون اعضای حماس از خون یک کودک فلسطینی یا زن فلسطینی باارزش‌تر نیست. ما از جهان می‌خواهیم شاهد کشتاری که در اینجا رخ می‌دهد باشد و رهبران اسرائیل در دادگاههای ملی و بین المللی محاکمه شوند.

براساس اعلام وزارت بهداشت فلسطین، با شهادت ۴۰ فلسطینی دیگر در شب گذشته شمار شهدای غزه مظلوم تا امروز به ۱۶۴ نفر و شمار زخمی‌ها به ۱۰۹۲ نفر رسیده است.

نیروی هوایی اسراییل صبح روز یکشنبه اعلامیه‌هایی در نوار غزه پخش کرده است که از ساکنان مناطق شمالی این منطقه می‌خواهد خانه‌های خود را تخلیه کنند. سخنگوی ارتش اسراییل نیز پیش از این اعلام کرده بود نیروهای اسراییلی ساعت ۱۲ ظهر روز یکشنبه به وقت محلی حمله به شمال غزه را آغاز خواهند کرد.

در حالی که شش روز از آغاز بمباران نوار غزه از سوی رژیم صهیونیستی می‌گذرد، این مرگبار‌ترین حملات از زمان عملیات ستون دفاعی اسرائیل در نوامبر ۲۰۱۲ به شمار می‌رود. در درگیری‌های آن سال در مدت یک هفته ۱۷۷ فلسطینی به شهادت رسیدند و شش اسرائیلی نیز کشته شدند.

................ 

نوع مطلب : دینی و مذهبی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

موضوع مجوز رمان دادشاه و بحث اخیر استانی

وبلاگ رازگو بلوچ: ماجرای تقلیل نام استان مان از سیستان و بلوچستان به سیستان و حذف بلوچستان که این روزها  نقل مجالس مجازی و مکتوب است موضوع تازه ای نبوده و گویا تبدیل به یک رویه و عادت شده و نگارنده نیز به نوبه خود مطالبی در چند سال گذشته نوشته و به تبع آن در مواردی منجمله در سایت تابناک تصحیح لازم هم انجام شده است. اما آن چه به این موضوع برای نگارنده رنگی متفاوت می بخشد ارتباط احتمالی اش با ماجرای مجوز رمان دادشاه است. روی صفت احتمالی بودن این موضوع تاکید دارم و امیدوارم هرگز چنین نباشد هر چند ظواهر امر متاسفانه چنین می گویند. 

وقتی پس مدت ها انتظار و گذشت زمانی غیر معمول سرانجام خبر "غیرمجاز" شدن رمان به شفاهی و غیر رسمی به من اعلام شد تا سه روز در شوک بودم. یک درصد هم چنین احتمالی نمی دادم. از دبیر محترم جایزه رمان اول ماندگار پرسیدم شما که این کتاب را با دقت خوانده اید و برنده اول هم اعلام کرده اید به چیزی برخورده اید که ممکن است علت غیر مجاز شدنش باشد؟  او گفت شاید چون دادشاه شما با دادشاه فیلم سینمایی معروف خیلی فرق دارد. دادشاه در فیلم یک  مبارز سیاسی محض است ولی تو در رمانت اگر چه در مجموع به او حق می دهی اما نگاهت دوسویه و حتی گاه تضعیف کننده است. شاید آن ها صلاح ندیده باشند به ابهت دادشاه خللی وارد شود.

 

ولی دو روز بعد که ناشر محترم با جزئیاتی بیشتر از وزارت ارشاد برگشته بود معلوم شد ماجرا کاملا برعکس است؛ بر تارک ایرادات گرفته شده این دو عبارت می درخشیدند: 1- قهرمان سازی ملی از یک راهزن  2-  نشانه گیری امنیت ملی !

 

جالب این جا است که درست همان روز که صبحش خبر غیرمجاز شدن رمان را به من دادند، شبش پیام اینترنتی موهنی حاوی این مضمون دریافت کردم که ببینیم حالا می توانی کتابت را چاپ کنی و به دست مردم برسانی!

به قولی که به ناشر محترم داده بودم وفادارماندم و نه مصاحبه ای کردم و نه چیزی نوشتم. و قرار شد دفاعیات خود را بفرستم و با همکاری خوبی که در اداره کتاب وزارت ارشاد با موضوع شد توانستم پرونده را بازخوانی و مجددا به جریان بیندازم. در کمال تعجب رد پای نوعی از دلواپسان خاص استانی در آن پیدا شد. کتاب را برخلاف رمان های دیگر قبل از ارسال به کمیته ادبی به استان عزیزمان فرستاده بودند تا جنبه های محلی و قومیتی آن بررسی شود. چشم تان روز بد نبیند. با عباراتی آن را کوبیده بودند که تا مدت ها فکر می کردم خود خفاش شب بوده ام و نمی دانسته ام!

 

کمیته ادبی وزارت هم گویا با استان هم نظر بوده و در نهایت سرگروه بررسی کنندگان محترم متاثر از حملاتی این چنینی نشر آن را به صلاح ندانسته بودند. با پیگیری های نگارنده و ناشر و با مساعدت در خور تحسین مسئول نظارت اداره کتاب وزارت ارشاد قرار شد کتاب این بار در کمیته سومی به نام کمیته تاریخ بررسی شود.

 

خوشبختانه پیش از این علاوه بر رمان توانسته بودم مقاله ای جامع و مستند با بیش از پنجاه رفرنس از موضوع دادشاه آماده کنم  و بفرستم به یکی از موسسات علمی تاریخی که خوشبختانه آن هم بعد از ماه ها بررسی، برگزیده هم شده بود و منتظر نوبت نشر از طریق آن ها است. همان را نیز ارائه کردم تا در بررسی های گروه تاریخ اداره کتاب وزارت ارشاد مد نظر قرار گیرد. آن گونه که مسئول محترم نظارت در جلسه حضوری به من گفتند بررسی آن گویا به دلیل تراکم کاری گروه تاریخ  بخاطر نزدیک بودن به موعد نمایشگاه کتاب 93 قدری زمان برد ولی طی آخرین تماس اینجانب گویا گروه مربوطه نیز نظر خود را داده اما رئیس محترم اداره کتاب پرونده را راسا خواسته اند و هنوز تصمیمی نگرفته اند و رمان دادشاه همچنان دومین سال عدم مجوز را در حال سپری کردن است.

خاطر نشان می سازد رمان تاریخی دادشاه نوشته اکبر رئیسی که برنده رتبه نخست رمان اول ماندگار در سال 1391 گردید و توسط نشر آموت برای اخذ مجوز به وزارت ارشاد سپرده شده است، تاریخ دویست ساله اخیر کشور با محوریت منطقه بلوچستان را با نگاهی ادبی، فولکلوریک، حماسی و جامعه شناختی به تصویر می کشد و به واکاوی شورش 15 ساله دادشاه، کشاورز بلوچ علیه حکومت پهلوی دوم و عوامل محلی آن بین سال های 1321 تا 1336 می پردازد.  

 

اکبر رئیسی

نویسنده رمان دادشاه

برنده رتبه نخست مسابقه رمان اول ماندگار

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
- 350 میلیون ریال با هدف کمک به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد توسط خیران در جشن گلریزان شهرستان قصرقند اهدا شد.


 به گزارش روز شنبه ایرنا، مدیر عامل ستاد دیه سیستان و بلوچستان در این مراسم ابراز امیدواری کرد با مشارکت مردم و خیران زمینه آزادی تمامی زندانیان جرائم غیرعمد استان فراهم شود و آسیب هایی که متوجه این افراد و خانواده آنان است نیز کاهش یابد.

ˈحسین ثوریˈ افزود: فراهم کردن سریع شرایط آزادی افرادی که به علت جرائم غیر عمد به زندان منتقل می شوند در اولویت ستاد دیه سیستان و بلوچستان است.

وی گفت: اطلاعات زندانیان جرائم غیر عمد در کمترین زمان به سیستم ستاد دیه سیستان و بلوچستان ارسال و پیگیری های لازم برای آزادی آنان از روش های مختلف انجام می شود.

فرماندار قصرقند نیز در این مراسم اظهار داشت: کمک به همنوعان نیازمند و آسیب دیده از تکالیف شرعی و دینی محسوب می شود و آزادی افراد نیازمند نوعی صدقه جاریه است.

ˈحمیرا ریگیˈ افزود: خیران با نگاه حمایتی و کمک به نیازمندان وارد این عرصه شده اند در پیشگاه خداوند دارای جایگاه بالایی هستند.

به گزارش ایرنا، شهرستان قصرقند در 570 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.نوع مطلب : قصرقند، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :امام جمعه اهل سنت زاهدان؛


شیخ‎الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه این هفته اهل سنت زاهدان با بیان اینکه «جهان اسلام در شرایط کنونی نیاز به استراتژی و موقف جدیدی دارد»، از سران کشورهای اسلامی خواستند تا در مواضع خویش برای حل مشکلات جهان اسلام تجدید نظر نمایند.

http://balochpress.net/up/do.php?imgf=1404596374911.jpg

به گزارش بلوچ پرس،به نقل از دفتر امام جمعه اهل ‎سنت زاهدان؛ایشان در بخشی از خطبه‏‎های نماز جمعه (۱۳ تیر ۱۳۹۳) اظهار داشتند: متاسفانه امروزه جهان اسلام از اختلاف و تندروی رنج می‎برد و مشکلات و تهدیدهای فراوانی جهان اسلام را فراگرفته است. با توجه به اینکه امروزه اسلام در بسیاری از کشورهای اروپایی و غیراسلامی در حال گسترش و پیشرفت بوده و شمار زیادی از غیرمسلمانان به اسلام روی می‎آورند، و از سوی دیگر بیداری اسلامی در کشورهای اسلامی موج می‎زند، دشمنان اسلام طرح‎ها، برنامه‎ها و توطئه‎های متعددی دارند تا جلوی اسلام و فعالیت‎های اسلامی را بگیرند و مسلمانان را به جان یکدیگر بیندازند.
خطیب جمعه اهل‎سنت زاهدان “تشدید درگیری‎های قومی، مذهبی و طائفه‎ای” را از برنامه‎های دشمنان اسلام عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه موج بیداری مسلمانان برای متکبران و قدرت‎های استعماری دنیا سنگین تمام شده است، لذا استکبار جهانی و صیونیسم بین‎الملل تلاش می‎کنند تا مسلمانان را در مقابل یکدیگر قرار داده و در بین آنان درگیری‎های قومی و مذهبی و فرقه‏ای ایجاد نمایند.
شیخ ‏الاسلام مولانا عبدالحمید در ادامه به اوضاع جاری در عراق اشاره کرده و خاطرنشان کرد: اوضاع جاری در عراق همه مسلمانان را نگران کرده است؛ این کشور که جزو کشورهای مهم منطقه به شمار می‎رود، در معرض خطر تجزیه قرار دارد، در حالی که تجزیه عراق خطر بزرگی برای ملت عراق و تمام مسلمانان محسوب می‎شود و شاید دشمنان اسلام می‎خواهند همین برنامه را در سایر کشورهای اسلامی اجرا نمایند.
عضو اتحادیه جهانی علمای اسلام خطاب به ملت عراق گفت: پیام بنده به مردم عزیز عراق این است که علما، اندیشمندان، نخبگان و سایر ملت عراق مانع تجزیه عراق شوند، زیرا عراق متحد و یکپارچه، عراقی قدرتمند خواهد بود. اگر این کشور تجزیه شود، قدرتش را از دست خواهد داد. لذا توصیه بنده به همه اقوام و مذاهبی که در عراق زندگی می‎کنند این است که در کنار یکدیگر بنشینند و از طریق تشکیل دولتی ملی، فراگیر و جامع به خواسته‎های خودشان برسند، اما نگذارند عراق تجزیه شود.
ایشان تجزیه عراق را “مایه شادمانی اسرائیل و قدرت‎های استعماری” دانست و اظهار داشت: تجزیه عراق، که طی قرون متمادی مرکز جهان اسلام بوده است، مایه شادمانی اسرائیل و قدرت‎های غاصب و استعماری می‎شود.
مولانا عبدالحمید با بیان اینکه «مسلمانان باید یکدیگر را تحمل کنند»، “گفتمان” را تنها راه ‎حل مشکلات عنوان کرد و افزود: مسلمانان باید یکدیگر را تحمل کنند. جنگ و درگیری راه حل مشکلات و رسیدن به سعادت و پیروزی نیست، بلکه گفتمان و یکدیگر را تحمل کردن تنها راه حل مشکلات است. این بدبختی بزرگی است که پیروان مذاهب، اقوام، جناح‏ها و گرایش‏های مختلف یکدیگر را تحمل نکنند؛ اینکه سنی و شیعه، که با یکدیگر پیوند اسلامی دارند، یکدیگر را تحمل نکنند بدبختی بزرگی است. کسی که دیگران را تحمل می‎کند دارای رشد و فرهنگ و تمدن است، اما به اعتقاد بنده کسانی که نمی‎توانند دیگران را تحمل کنند، انسان‎های بی‏فرهنگ، بی‏سواد و بی‏تمدنی هستند.
مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کرد: همان‎طور که تندروی و افراط‎گرایی به جهان اسلام ضربه می‎زند، تنگ‎نظری، کوتاه‎‏بینی و قائل نشدن حق برای دیگران ضربه بزرگتری به جهان اسلام وارد می‏کند. متاسفانه هنوز هم در جهان اسلام و حتی در کشور ما نیز افرادی هستند که برای دیگران حقوقی قائل نیستند. این قبیل افراد به نظام جمهوری اسلامی و وحدت شیعه و سنی ضرر و زیان می‎رسانند. بنده ضرر و زیان این افراد را از ضرر گروه‎های تندرو و افراطی کمتر نمی‎دانم.
خطیب جمعه اهل‎سنت زاهدان بر “ضرورت نگاه ملی و اسلامی” تاکید کرد و گفت: نگاه‎ها باید اسلامی و ملی باشند؛ برای کسانی که نگاه ملی و اسلامی داشته باشند شیعه و سنی  فرقی نمی‏کند. چرا ملت عراق و سوریه نتوانند کنار یکدیگر بنشینند؟ متاسفانه کسانی که در عراق کشته می‎شوند جزو ملت عراق هستند، فرقی نمی‎کند که شیعه باشد یا سنی یا کرد یا عرب؛ همه اینها عراقی هستند. لذا مسلمانان باید همدیگر را تحمل کنند، زیرا شیعه و سنی و اقوام و مذاهب متعلق به اسلام و مملکت خویش هستند. ما حق نداریم فردی را به خاطر اینکه شیعه یا سنی است، از حقوقش محروم نماییم.
مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‎شان خطاب به سران کشورهای اسلامی خاطرنشان کردند: بنده از این تریبون کوچک به سران کشورهای اسلامی و تمامی علما و اندیشمندان جهان اسلام، اعم از شیعه و سنی و سایر مذاهب و گرایش‎ها ندا می‎دهم که استراتژی و موقف خودتان را عوض کنید؛ هر شرایط و موقعیتی استراتژی خاص خودش را دارد و جهان اسلام در شرایط کنونی نیاز به یک استراتژی جدید دارد، و بنده برای حل بحران‎های موجود در جهان اسلام به جز گفتمان و تحمل یکدیگر و در کنار یکدیگر قرار گرفتن از طریق تشکیل دولت‎های ملی و فراگیر راه حل و استراتژی دیگری نمی‎بینم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مردم شهرستان قصرقند از نیمه دوم ماه شعبان، خود را برای استقبال از ماه مبارك رمضان آماده می كنند و خانه و كاشانه خویش را غبارروبی كرده و زمینه برگزاری آداب و رسوم رایج این قوم در ماه رمضان را فراهم می كنند.

مهرستان-3

زنان شهرستان قصرقند قبل از آغاز ماه مبارك رمضان به تمیز كردن خانه خود می پردازند مردان نیز ضمن همکاری با زنان به آماده سازی مساجد برای استقبال از ماه مبارك رمضان می پردازند، به این ترتیب كه آنان قبل از آغاز این ماه پربركت،به غیار روبی و عطرافشانی در مساجد، زمینه حضور نمازگزاران را برای بهره جستن از فضائل این ماه فراهم می سازند.

با آغاز ماه مبارك رمضان هر شب قبل از اذان صبح، شخصی یا برای بیدار كردن اهالی محل از طریق بلندگوی مسجد، مردم را برای صرف سحری بیدار می كند البته در قدیم با به صدا در آمدن طبل مردم را از خواب بیدار می کردند خصلت‌ها و آداب نیک در منطقه ما فراوان است که یکی از این آداب، اطعام نمازگزاران روزه‌دار به شمار می‌رود. اغلب مردم هنگام افطار، لبنیات و خرما و نان به مساجد می‌برند و نمازگزاران روزه‌دار را اطعام می‌کنند که این عمل سنت بسیار حسنه‌ای است. از دیگر آداب مرسوم در میان مردم قصرقند، توجه خاص به تلاوت قرآن در ماه مبارک رمضان است به طوری که علما همواره توصیه دارند که مردم عزیز باید زیاد تلاوت قرآن داشته باشند و از نماز تراویح هم غافل نشوند.

یکی از ویژگی های بارز مردم شهرستان قصرقند پایبندی و توجه به برگزاری آئین ها و آداب و رسوم خاص است و به طبع آن مردم قصرقند نیز همانند سایر اقوام و هموطنان خود در جای جای استان و کشور عزیزمان دارای مراسم ها و آئین ها خاصی هستند. آیین ها و آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در میان مردم شهرستان قصرقند همانند دیگر مراسم های این قوم تشابه بنیادی و ریشه ای چه در مکران(جنوب بلوچستان) و چه در سرحد(شمال بلوچستان) با هم دارد اما اجرای مراسم ها کم و بیش در مناطق مختلف بلوچستان متفاوت است.

غذاهای ماه مبارک رمضان :

اصلی‌ترین خوراک مخصوص ماه مبارک رمضان "تباهگ" است و این خوراک که مخصوص سحری مردمان قصرقندبه شمار می‌رود معمولا با مخلوطی از برنج و گوشت خشک شده پخت می‌شود و بسیار خوشمزه و لذیذ است و همچنین طرفداران فراوانی در بین اهالی این منطقه  دارد.


از دیگر رسومات این ماه در قصرقند پخت "چانگال" است، این خوراک نیز اکثرا در ماه مبارک رمضان بر سر سفره افطار مورد استفاده قرار می‌گیرد و مواد اولیه آن خرما، خمیر نیمه پخته، روغن محلی حیوانی و افزودنی‌های معطر است. چانگال جزو شیرینی‌های محلی ثابت سفره‌های افطار است، طرفداران این شیرینی مخصوص بلوچی به جز ایام رمضان نیز آن را تهیه و صرف می‌‌کنند اما پرمصرف‌ترین زمان این شیرینی خوشمزه ماه مبارک رمضان است. همچنین چنگال همانند «تباهگ» در میان غیر بلوچ‌های منطقه طرفداران بی‌شماری دارد. آردنخود، آرد گندم، ، ادویه‌های معطر، روغن و… از مواد اصلی این غذاست و معمولا سر سفره افطار از آن استفاده می‌شود،


پکوره:

آردنخود، آرد گندم، گشنیز، ادیه های معطر،روغن و... از مواد اصلی این غذا است و معمولاً سر سفره افطار از آن استفاده می شود.


نان تیموش :

این نان که فقط در بلوچستان تهیه و پخت می شود تنها مخصوص ماه رمضان نیست اما بعلت سبکی و هضم سریع آن در این ماه طرفداران زیادی دارد. نان تیموش حتی از کاغذ نیز نازک تر است و پخت آن مهارت خاصی را می طلبد. نان تیموش همانند سایرخوراکی ها در ماه مبارک رمضان علاقمندان و طرفداران زیادی دارد. این نان بسیار نازک و کاملاً ترد را بیشتر با خورشت ترید می کنند و یا اینکه بصورت تازه و گرم به می خورند. این نان بسیار سبک است و زود نیز هضم می شود.

نان تیموش را با ظروف کاملا پهن و مخصوصی بنام «تین» تهیه می کنند  این نان جزء نازکترین و ترد ترین نان های سنتی جهان محسوب می شود. مواد اولیه آن متشکل شده از: آرد، نمک، آب و مقدار بسیار اندکی روغن که برای جدایی لایه نازک خمیر بعد از پخت از تین یا سنگ کاربرد دارد.


نماز تراویح :

در فقه اهل تسنن هر شب به همراه نماز عشاء 20 رکعت نمازی اقامه می شود که به آن تراویح می گویند.این نماز که ویژه ماه مبارک رمضان است به عقیده آنان دارای فضائل زیادی می باشد و خواند آن جهت روزه داران لازم است.

تراویح جزء سنت هاست و متشکل است از ده رکعت دو رکعتی. اما مردم بلوچستان طبق رسومات دیرینه خود همیشه سعی می کنند بیست رکعت نماز تراویح را هر شب با جماعت و به امامت حافظ قرآن که در هر شب یک جزء آنرا تلاوت می نماید بجا بیاورند. کمترین مدت زمان اقامه نماز تراویح نیم ساعت و بیشترین آن یک ساعت می باشد.


مراسم حنابندان :

در شب پایانی ماه مبارک رمضان زنان شهرستان با تهیه و آماده سازی حنا که معمولاً حنای محلی  است خود را جهت مراسم حنا بندان آماده می سازند. در این مراسم که شب قبل از عید انجام می شود زنان و دختران با حنا نقش های مختلف و زیبایی را بر روی دست های خودپیاده می نمایند. کار بستن حنا بر دست زنان توسط فردی که در این زمینه مهارت خاص دارد انجام می شود.

در ماه مبارک رمضان همه سعی می کنند تا حد امکان به همسایه‌ها و خویشاوندان و یا افراد نیازمندان سرکشی کنند و اگر کمکی از دستشان برآید دریغ نمی‌کنند.

اغلب افراد در ماه مبارک رمضان سعی می‌کنند در مراوده با دیگران نهایت حسن خلق را داشته باشند و بیش از پیش در دوری از گناه و معصیت تلاش دارند.

ماه رمضان صفا و صمیمیت بین خانواده‌ها را در قصرقند افزایش می‌دهد به طوری که برخی افراد که ممکن است از هم کدورتی به دل داشته باشند با آغاز این ماه مبارک به سراغ هم می روند و از همدیگر حلالیت می‌طلبند.


صله رحم و توجه به دید و بازدید در این ماه مبارک نسبت به سایر اوقات سال افزایش چشمگیری دارد و مردم خداجوی شهرستان قصرقند سعی می‌کنند در این ایام نهایت بهره را از برکات بی شمار این ماه مبارک ببرند.

ماه مبارک رمضان قداست خاصی در میان مردم شهرستان قصرقند دارد به طوری که به حرمت این ماه، کینه‌های چند ساله به راحتی از یاد افراد فراموش شده و محبت و دوستی جایگزین آن می‌شود.

پوشیدن لباس نو هنگام عید:

بلاخره ماه مبارک رمضان پایان می یابد و مردم خود را جهت روز عید سعید فطر آماده می نمایند. عید سعید فطر یکی از اعیاد است که نزد ما ایرانی ها و بخصوص مردم بلوچ حائز اهمیت است. در این روز مردم با پوشیدن لباس نو به عید گاه  که محلی است جهت اقامه نماز عید به آنجا می روند. حضور چشمگیر کودکان به همراه پدران و نزدیکان خود در عیدگاه ها از نکات جالب توجه این مراسم معنوی است.

با پایان نماز عید و خواندن دعا بصورت دسته جمعی، نمازگزاران بخصوص آشنایان ،اقوام و خویشاوندن همدیگر را در آغوش گرفته و طلب بخشش و حلالیت می نمایند. مردم بلوچستان معتقدند: اگر کسی در طول سال مرتکب خطایی شده با طلبیدن حلالیت از یکدیگر در این روز بزرگ، خداوند تمام گناهان او را می بخشد.زنان نمی توانند در نماز عید حضور داشته باشند.

آپلود پارسی

بعد از اتمام حلالیت کودکان نیز با گرفتن عیدی از بزرگترها این روز را به خوشی می گذرانند. اگر کسی نتوانست یکی از اقوام یا وآشنایان خود را در روز اول عید ملاقات کند، برای تبریک گویی و حلالیت طلبی تا سه روز فرصت دارد

بعد از رفتن مردان و کودکان به عیدگاه زنان با پوشیدن لباس عید و زیورآلات مخصوص و همچنین آماده نمودن غذاهای خوشمزه منتظر مردان می مانند تا از آنها پذیرائی نمایند و طلب حلالیت بطلبند.

در روز عید اکثر مردم به دید و بازدید از بزرگترها و مریضان می روند همچنین اگر در طول چند ماه فردی از نزدیکان خود را از دست بدهد مردم جهت دلداری به منزل وی می روند

آپلود پارسیمنبع  : پایگاه اطلاع رسانی ساربوک

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 7 تیر 1393 :: نویسنده : عبیدالله باشنده

عاشقانه های دل شیدا

میخواستم بابت هر گناهی شمعی روشن کنم
سوختنش را ببینم و جهنم را یاداور شوم

اما گناهانم انقدر زیاد بودند که ترسیدم
ترسیدم دنیا را به اتش بکشم
خدایـــــــــــــا
بابت هرشبی که بی شکر سر بر بالین گذاشتم
بابت هر صبحی که بی سلام به تو اغاز کردم
بابت لحظات شادی که به یادت نبودم
بابت دردسرهایی که فقط به یاد تو افتادم
بابت هر قفلی که در دست دیگری به دنبال کلیدش گشتم
بابت هر دلی که شکستم
بابت هر گره که به دست تو باز شد و من به شانس نسبتش دادم
بابت هر گره که به دستم کور شد و مقصر تو را دانستم
منو ببخش خـــــــــــدا


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
فرماندار قصرقند گفت: به مناسبت گرامیداشت پنجم تیر سالروز مبارزه با مواد مخدر همایش پیاده روی عمومی با حضور مسوولان و مردم در قصرقند برگزار شد.

ˈحمیرا ریگیˈ روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: در این همایش افراد شرکت کننده مسافت سه و نیم کیلومتری از بلوار گنج آور تا بوستان ملت شهر قصرقند را پیاده روی کردند.

 وی اعتیاد به مصرف مواد مخدر را بلایی خانمان سوز دانست و گفت: مصرف سوء مواد مخدر بیشترین آسیب را به جوانان و آینده سازان کشور وارد می کند که باید تلاش شود با برنامه ریزی های مناسب فرهنگی و تفریحی آنان را از این معضل اجتماعی دور کنیم.

فرماندار قصرقند تصریح کرد: برنامه ریزی های مناسب و آینده نگری برای کاهش اعتیاد و سو مصرف مواد مخدر از اهداف و برنامه های در نظر گرفته شده در این شهرستان است.

ریگی گفت: یکی از راههای دوری از مصرف سوء مواد مخدر روی آوردن جوانان به ورزش است زیرا ورزش فواید بسیاری دارد و در راه مبارزه با اعتیاد بسیار موثر است.

فرماندار قصرقند افزود: از دیگر برنامه های گرامیداشت سالروز مبارزه با مواد مخدر در قصرقند غبار روبی مزار شهدای راه مبارزه با مواد مخدر و برپایی نمایشگاه عکس با عنوان ˈروز جهانی مبارزه با مواد مخدرˈ در بوستان ملت این شهر است.

در پایان این همایش به 15نفر از شرکت کنندگان جوایزی به قید قرعه اهدا شد.

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 Online User
از ما در گوگل حمایت کنید